• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Otosek (Otocinclus affinis)

 

 

 

systematyka zbrojnikowate
pochodzenie Ameryka południowa: południowo-wschodnia Brazylia
temperament spokojna, stadna ryba
pokarm roślinny
miejsce w zbiorniku przydenne
wielkość akwarium 60 cm (50 litrów)
woda miękka, lekko kwaśna
temperatura 20 - 26 °C
pH 6,5 – 7,2 pH
rozmiar ryby 5 cm
opis Gatunek niewielkich rozmiarów i o spokojnej naturze, doskonale nadający się do akwariów wielogatunkowych. Może się jednak początkowo okazać dość wymagający, jeśli chodzi o jakość wody. Przy wprowadzeniu tej ryby woda w akwarium powinna być miękka o odczynie kwaśnym, o pH wynoszącym nawet 5, po czym można go stopniowo zmienić na neutralny, a nawet nieznacznie wyższy. Powoli można również zwiększać twardość wody. Po pełnym zaaklimatyzowaniu się ryba nie powinna mieć problemów związanych z parametrami wody, jeśli tylko jakość ogólna wody będzie dobra. Gatunkowi temu trzeba zapewnić gęstą roślinność oraz wiele miejsc do odpoczynku i schronienia.
Ryba akrywna wieczorem i w nocy staje się tak aktywny, Choć osobniki często przejawiają zachowania terytorialne, nie powoduje to urazów fizycznych. Jako że w naturze gatunek ten spotykamy w stadach, tak samo powinno być w akwariach, jeśli tylko można zapewnić mu odpowiednią ilość miejsca i kryjówek.
Nie należy dopuszczać do zbyt dużych stężeń związków azotowych oraz wahań pH, twardości wody i jej temperatury. Złe warunki wodne mogą wywoływać śmierć całego stada tych ryb. Nie powinna być trzymana w małych akwariach, gdyż często brakuje w nich jej głównego pokarmu – glonów.
Głównym składnikiem diety tej ryby są glony. Można ją uzupełniać opadającym granulatem, pałeczkami i tabletkami na bazie roślinnej.

dymorfizm płciowy samice są większe

rozmnażanie Otoski składają kleistą ikrę na liściach. Wylęg trwa około trzech dni, a narybek żywi się najdrobniejszym pokarmem, np. wrotkami, pokarmami 1 mikro lub mającymi postać zawiesiny.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Czy wiesz że: Powierzchnia oceanów wynosi ok. 361 000 000 km2, a ich łączna objętość ok. 1,3 tryliardów litrów.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 40 gości 

Jumi Seopilot