• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Tetra cesarska (Nematobrycon palmeri)

 

 

 

systematyka kąsaczowate
pochodzenie Ameryka południowa: zachodnia Kolumbia
temperament spokojna
pokarm roślinny, suchy, żywy, mrożony
miejsce w zbiorniku środek
wielkość akwarium 80 cm (120 litrów)
woda miękka, lekko kwaśna
temperatura 23 - 27 °C
pH 6,2 - 6,7 pH
rozmiar ryby 6 cm
opis Spokojna, płochliwa ryba, doskonała do akwarium towarzyskiego. Choć sama nie będzie wchodzić w drogę innym mieszkańcom zbiornika, starsze samce mogą niekiedy walczyć między sobą, nie robiąc jednak krzywdy ani sobie, ani mniejszym samicom. Z drugiej strony jednak mogą stać się ofiarami innych, bardziej agresywnych osobników, co należy mieć na uwadze podczas dobierania gatunków.
Nie trzeba jej trzymać w stadzie, powinno się jednak mieć przynajmniej parkę lub dwie pary. Potrzebuje otwartej przestrzeni do pływania, obficie porośniętej na brzegach roślinnością. Gatunek lubi wodę kwaśną, z dodatkiem garbników; nie jest to jednak konieczne, gdyż toleruje także wodę zasadową o średniej twardości, jeśli tylko zmiany parametrów nie przebiegają zbyt gwałtownie. Zjada większość pokarmów.

dymorfizm płciowy Samiec posiada wygiętą, łukowatą płetwę grzbietową. koloru żółtego. Samce mają również wydłużone promienie płetwy ogonowej.

rozmnażanie Niełatwo rozmnożyć tę rybę. Czasem udaje się to w wodzie miękkiej, kwaśnej, o temperaturze zbliżonej do 27°C, lub nawet nieco wyższej, w małym, przyciemnionym akwarium, gęsto obsadzonym roślinami. Tetra cesarska składa ikrę pojedynczymi ziarnami i jeśli tarlaki nie zostaną szybko odłowione, ikra może paść ich ofiarą. Młode wylęgają się po 1-2 dniach.
UWAGA: Samiec czasem doprowadza do śmierci samicy.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Pielęgnice zebry żyją w związku monogamicznym, para zostaje ze sobą na zawsze.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 57 gości 

Jumi Seopilot