• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Pielęgnica pawiooka (Astronotus ocellatus)

 

 

 

systematyka pielęgnicowate
pochodzenie Ameryka południowa: region Amazonki
temperament agresywna,
terytorialna i napastliwa
pokarm żywy, mrożony
miejsce w zbiorniku środek
wielkość akwarium 150 cm (250 litrów)
woda miękka, lekko kwaśna
temperatura 22 - 30 °C
pH 6,4 - 7,6 pH
rozmiar ryby 30 cm
opis Pawiooka jest dużą, silną rybą, która może zniszczyć delikatne rośliny i popsuć wystrój akwarium. Naturalne, odporne rośliny należy więc posadzić w doniczkach i przykryć górną warstwę kamieniami w celu ochrony korzeni przed wykopaniem. Skałki czy korzenie powinny być spore i tak ułożone, aby ryby ich nie poprzewracały. Pawiookie jedzą dużo i niechlujnie, szybko też zanieczyszczają wodę, zatem konieczny jest dobry filtr. Parametry wody nie mają znaczenia, nie należy tylko dopuszczać do skrajnych odczynów pH i wysokiego stopnia jej twardości. Spożywa pokarm mięsny (żywe i martwe ryby, tabletki, chude mięso, świerszcze, większe larwy owadów, kiełże, ochotki)
Niezależnie od tego, czy zostanie kupiona jako pięknie wybarwiony młody osobnik, czy już mniej kolorowy starszy przedstawiciel jednej z wielu odmian, szybko przerośnie typowe akwarium, siejąc postrach wśród współmieszkańców, jeśli nie zostaną oni starannie dobrani. W miarę jak ryby dorastają do swojej ostatecznej wielkości i wagi potrzebują coraz bardziej przestrzennego, osobnego akwarium. Z czasem pomieści ono tylko jedną parę, najlepiej naturalnie dobraną z grupy szybko rosnących młodych.

dymorfizm płciowy niewidoczny poza okresem godowy

rozmnażanie Gdy tylko ryby dobiorą się w parę (co może być burzliwe i czasem długotrwałe), spora ilość ikry (1000-2000 ziaren) spoczywa na oczyszczonym terenie. Oboje rodzice strzegą ikry i narybku z dużym zaangażowaniem. Pierwszym pokarmem larw jest wydzielina skórna rodziców.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Czy wiesz że: Niektóre morskie krewetki np. Lysmata amboinenensis są swoistymi sanitariuszami - wynajdują i zjadają pasożyty w ciele ryby, która zwykle chętnie poddaje się takiej kuracji.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 33 gości 

Jumi Seopilot