• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Pielęgniczka Agassiza (Apistogramma agassizii)

 

 

 

systematyka pielęgnicowate
pochodzenie Ameryka południowa: południowe dopływy Amazonki
temperament agresywna
pokarm suchy, żywy, mrożony
miejsce w zbiorniku środek
wielkość akwarium 80 cm (120 litrów)
woda miękka, kwaśna
temperatura 22 - 28 °C
pH 5,5 - 6,5 pH
rozmiar ryby 8 cm
opis Bardzo wymagająca ryka pod zględem wody - musi być dobrej jakości (często wymieniana). Zbiornik powinien być gęsto obsadzony roślinnością, zapewniającą liczne kryjówki wyznaczającą łatwe do obrony terytoria. Hodowanie kilku samic i jednego samca umożliwia obserwowanie ciekawych zachowań terytorialnych u różnych płci.

dymorfizm płciowy Samiec do 8 cm, samica do 4 cm długości. Samce szarobłękitnozielone, dolna część ciała lekko pomarańczowa.

rozmnażanie Po dobraniu się w pary, tarło odbywa się zazwyczaj w kryjówkach umieszczonych w akwarium, (można także na dnie umieścić doniczki), w wodzie kwaśnej i miękkiej o temp. 23-25 °C i trwa ok. 2 godzin. Samica składa 60 do 200 sztuk ikry, która troskliwie się opiekuje. W czasie opiekowania się ikrą przez samice jest ona bardzo agresywna i bezpieczniej byłoby w ten czas usunąć samca z akwarium, a nawet wyeksmitować resztę obsady, aby ryby nie zostały mocno poturbowane przez samice, lub nawet zabite. Po 2-3 dniach ( w zależności od temp.) legną się larwy, po 4-5 dniach zaczynają swobodnie pływać po akwarium. Młode karmimy larwami solowca, oczlikiem ,można także spróbować karmić je roztartym mięsem.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Czy wiesz że: Niektóre morskie krewetki np. Lysmata amboinenensis są swoistymi sanitariuszami - wynajdują i zjadają pasożyty w ciele ryby, która zwykle chętnie poddaje się takiej kuracji.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 41 gości 

Jumi Seopilot