• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Giętkoząb czarnobrzuchy (Synodontis nigriventris)

 

 

 

systematyka pierzastowąsowate
pochodzenie Afryka: dopływy rzeki Kongo
temperament spokojna, stadna ryba
pokarm żywy
miejsce w zbiorniku góra
wielkość akwarium 60 cm (50 litrów)
woda miękka
temperatura 22 - 26 °C
pH 6,0 - 7,5 pH
rozmiar ryby 10 cm (samce do 8 cm)
opis Ryba ta, znana też jako opaczek, zawdzięcza tę nazwę tendencji do pływania i odpoczywania przez większość czasu zwrócona brzuchem ku górze. Co ciekawe, w odwróconej pozycji nie pływają młode osobniki, aż do drugiego miesiąca życia.
W tym czasie odwracają się rzadko, potem coraz częściej w następnych tygodniach, aż do częstego pływania „odwróconego" po osiągnięciu wieku dorosłego.
Ryba ta prowadzi wieczorno-nocny tryb życia. Na czas dnia należy jej zapewnić kryjówki i miejsca spoczynku, w których będzie mogła odpoczywać w pozycji odwróconej. Giętkoząb czarnobrzuchy najlepiej się czuje w akwarium niezbyt jaskrawo oświetlonym. Aby najlepiej obserwować jego nocną aktywność, warto po wyłączeniu oświetlenie dziennego stosować oświetlenie nocne. Odczyn pH wody powinien się mieścić w zakresie od lekko kwaśnej do lekko alkalicznej, a twardość w przedziale od miękkiej do neutralnej.
W naturze gatunek ten żeruje, pływając w pozycji odwróconej i zjadając unoszące się przy powierzchni owady. W akwariach idealny będzie zatem pływający w toni pokarm żywy lub liofilizowany. Inne rodzaje pokarmów także spożyje, choć nie tak chętnie.

dymorfizm płciowy samce mniejsze od samic

rozmnażanie Sporadycznie udaje się w akwarium. Opaczek ten składa ikrę w zagłębieniu lub na sklepieniu jaskini. Wylęg trwa około 7 dni.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Czy wiesz że: Mieczyki potrafią zmieniać płeć. Samiec może zamienić się w samicę przy zachowaniu gonopodium i stać się zdolnym do rozrodu.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 24 gości 

Jumi Seopilot