• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Akara cętkowana (Laetacara curviceps)

 

 

 

systematyka pielęgnicowate
pochodzenie Ameryka południowa: dorzecze Amazonki
temperament środek
pokarm roślinny, suchy, żywy, mrożony
miejsce w zbiorniku przydenne
wielkość akwarium 80 cm (100 litrów)
woda miękka do średnio twardej
temperatura 22 - 26 °C
pH 5,2 - 7,2 pH
rozmiar ryby 10 cm
opis Spokojny, tolerancyjny gatunek nadający się do akwarium towarzyskiego. Wyjątkowym okresem jest czas tarła, gdyż wówczas broni terytorium, zatem na ten czas najlepiej przełożyć parę do osobnego zbiornika. W akwarium powinny być miejsca gęsto obsadzone roślinami - także szerokolistnymi - i otwarta przestrzeń z licznymi płaskimi lub zaokrąglonymi kamieniami; można dodać korzeń lub podobną dekorację. Najlepsze jest podłoże z drobnego żwiru, a woda lekko kwaśna bądź o pH neutralnym, miękka do średnio twardej. Ma spokojne usposobienie, łatwość przystosowywania się do zmiennych warunków i atrakcyjne ubarwienie. Jeśli dodać do tego bezproblemowość, z jaką dobrze dobrane pary się rozmnażają. Akara cętkowana nie przepada za wodą starą i jeśli nie przeprowadza się częściowych wymian wody, ma tendencje do zapadania na wytrzeszcz oczu i inne choroby. Jeśli woda ma ogólnie dobrą jakość, całkowicie wystarczą 10-, 20-procentowe wymiany wody co dwa tygodnie.

dymorfizm płciowy Samce są większe od samic, charakteryzują się wydłużonymi płetwami grzbietową, odbytową i brzusznymi oraz intensywniejszym ubarwieniem. Pewne odróżnienie płci jest możliwe w okresie rozrodczym po kształcie brodawek płciowych.

rozmnażanie Samica składa około 150-200 jaj na oczyszczonych powierzchniach kamieni, korzeni lub liści. Rodzice najczęściej zjadają pierwszą swoją ikrę. Dopiero za którymś razem nauczą się jak się prawidłowo nią opiekuje. Wylęg larw następuje po 4-6 dniach. Młode możemy karmić larwami solowca, ugotowanym żółtkiem, pierwotniakami i wrotkami.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Czy wiesz że: Danio pręgowane potrafi zregenerować swoje uszkodzone serce. W jego sercu znajdują się komórki progenitorowe odbudowujące uszkodzoną tkankę serca.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 48 gości 

Jumi Seopilot