• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Babka złota (Brachygobius xanthozona)

 

 

 

systematyka babkowate
pochodzenie Azja południowo-wschodnia: Sumatra, Borneo i Jawa
temperament agresywna, terytorialna
pokarm żywy, mrożony
miejsce w zbiorniku środek
wielkość akwarium 60 cm (50 litrów)
woda Woda powinna być twarda i zasadowa, z jedną łyżką stołową soli na każde 5 litrów
temperatura 24 - 30 °C
pH 7,5 - 8,5 pH
rozmiar ryby 4,5 cm
opis Babki złote to ryby nieśmiałe, płochliwe, spędzające większość czasu w grotach, często wysuwające z nich tylko głowę. Choć z braku innych możliwości przebywają w większych kryjówkach, powinny mieć także mniejsze schronienia. Ze względu na drobną budowę oraz nieprzystosowanie do akwariów wielogatunkowych (nie z powodu zachowania, lecz wymagań), ten i gatunki mu pokrewne należy hodować w niewielkim obsadzonym roślinami akwarium przeznaczonym tylko dla nich. Inne niewielkie, spokojne i tolerujące słoną wodę gatunki, mogą przebywać wspólnie z babkami złotymi, jednak z powodu terytorialnych zachowań samców akwarium może zamieszkiwać tylko jeden samiec, chyba że jest możliwe wyznaczenie samcom odrębnych terytoriów. Woda powinna być twarda i zasadowa, z jedną łyżką stołową soli na każde 5 litrów.
Gatunek głównie mięsożerny, przyjmujący różne mrożone i żywe pokarmy. Zjada także namoczone pokarmy liofilizowane. Pokarmy suche zwykle ignoruje.

dymorfizm płciowy trudny do rozróżnienia

rozmnażanie Tarło powinno się odbywać w akwarium ok. 20 litrowym z wodą z dodatkiem soli ok. jednej łyżeczki na 10 l. na dnie umieszczamy doniczkę z wybitym dnem lub ułożone kamienie w kształcie groty. Samica składa na suficie groty 100-150 jaj. Jaj są kształtu kropli wody, umocowane cieńszym końcem do podłoża. Samiec siada na jajach i porusza je. Samice można wtedy już usunąć z akwarium. Larwy wylęgają się po 5-6 dniach i maja średnicę 2 mm i są przezroczyste. Nie maja woreczka żółtkowego i natychmiast zaczynają pobierać pokarm. Jak wyklują się młode można usunąć także samca. Młodym należy podawać najświeższe i najmniejsze larwy solowca lub widłonogów, a także „pył” wrotkowy. Rosną bardzo wolno, po trzech tygodniach osiągają wielkość 5 mm.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Pielęgnice zebry żyją w związku monogamicznym, para zostaje ze sobą na zawsze.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 121 gości 

Jumi Seopilot