• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Barwniak czerwonobrzuchy (Pelvicachromis pulcher)

 

 

 

systematyka pielęgnicowate
pochodzenie Afryka: południowa Nigeria
temperament agresywna, terytorialna
pokarm żywy, mrożony
miejsce w zbiorniku powierzchnia
wielkość akwarium 80 cm (100 litrów)
woda lekko kwaśna, średnio twarda
temperatura 22 - 28 °C
pH 6,5 - 7,5 pH
rozmiar ryby 10 cm
opis Barwniak czerwonobrzuchy jest terytorialną i stosunkowo agresywną rybą szczególnie w obrębie swojego terytorium. Chętnie przekopuje podłoże, ale nie wykopuje ani nie niszczy roślin. Wymaga akwarium z dużą ilością kryjówek wśród roślin, w skorupach orzechów kokosowych i grotach skalnych. Para powinna się sama dobrać się ze stada tych rybek, choć bardzo często się zdarza, że zakupione rybki jako "parka" w rzeczywistości utworzą parkę.

dymorfizm płciowy Samiec dorasta do 10 cm, samica do 7 cm długości. Samiec ma wydłużone końce płetw grzbietowej i odbytowej. Samica w okresie godowym ma brzuch intensywnie ciemnoczerwony.
Samica ma bardziej zaokrąglone płetwy grzbietową ogonową i odbytową, dorosła ma charakterystycznie zabarwiony na wiśniowo brzuch.

rozmnażanie Tarło zależy od doboru pary, samica jest aktywniejsza. Przed tarłem umieszczamy kilka doniczek bez dna, z których najodpowiedniejszą ryby sobie same dobiorą. W takiej doniczce samica składa ikrę i przejmuje nad nią opiekę, a samiec chroni gniazdo w dalszej odległości. Młode wylęgają się po 3 dniach, a po 6 opuszczają swoje miejsce wylęgu. Wtedy samiec i samica sami opiekują się narybkiem, który dość długo pływa gromadnie z rodzicami. Pierwszym pokarmem młodych są larwy solowca. Przy racjonalnym rozmnażaniu wykorzystuje się sztuczną inkubację ikry i wychów narybku.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Czy wiesz że: Mieczyki potrafią zmieniać płeć. Samiec może zamienić się w samicę przy zachowaniu gonopodium i stać się zdolnym do rozrodu.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 56 gości 

Jumi Seopilot