• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Bojownik syjamski (Betta splendens)

 

 

 

systematyka guramiowate
pochodzenie Azja południowa: Laos, Myanmar
temperament agresywna
pokarm roślinny, suchy, żywy, mrożony
miejsce w zbiorniku środek, góra
wielkość akwarium 60 cm (50 litrów)
woda miękka, lekko kwaśna
temperatura 24 - 28 °C
pH 6,2 - 7,9 pH
rozmiar ryby 6 cm
opis To jedna z najsłynniejszych ryb, o uporczywej, legendarnej wręcz wojowniczości. Samce, ze względu na agresywną naturę, trzeba trzymać pojedynczo, natomiast samic może być więcej, zwłaszcza w gęsto obsadzonym roślinnością akwarium z licznymi kryjówkami. Choć samce są wojownicze względem rywali w obrębie własnego gatunku, doskonale się nadają do akwarium towarzyskiego. Długie płetwy samców padają pastwą ryb obgryzających płetwy, dlatego najlepiej wybrać łagodne ryby do obsady. Bojowniki to ryby drapieżne, dlatego w ich diecie powinny przeważać pokarmy pochodzenia zwierzęcego, mrożone jak i żywe: larwy komarów, ochotka, wodzień, dafnie, grindale, artemia, narybek.

dymorfizm płciowy samce większe i bardziej kolorowe

rozmnażanie Przy podwyższonej temperaturze ok. 28 °C, samiec buduje gniazdo z piany na powierzchni wody, do którego zwabia samicę i dochodzi do tarła. Samiec delikatnie naciska na partie brzuszne samicy. Wtedy wyrzuca ona do kilkunastu ziaren ikry, którą od razu zapładnia samiec. Ten akt powtarzają wielokrotnie. Ikra opada na dno akwarium, z którego zbiera ją samiec i umieszcza w gnieździe. Samica składa ok. 50-300 jaj. Po tarle należy samicę odłowić, gdyż może być nawet zabita przez samca opiekującego się ikrą. Młode opuszczają gniazdo po 3-4 dniach. Można usunąć w tym czasie samca z akwarium, ponieważ może zjadać narybek. Młode osobniki nim wykształcą labirynt, wykorzystują skrzela stąd należy je trzymać w zbiornikach z napowietrzaczem i wyposażonych w pokrywę. Narybek karmimy drobnym pokarmem żywym: nicieniami "mikro", larwami solowca, wrotkami lub pierwotniakami. Można karmić też żółtkiem kurzego jaja, jednak należy być bardzo ostrożnym przy karmieniu tym pokarmem, gdyż silnie zanieczyszcza wodę i może spowodować zatrucie.

 

Komentarze   

 
-1 #3 Guest 2012-09-25 18:34
Samce są więkże :sad:
Cytować
 
 
-1 #2 Guest 2011-03-18 00:37
Od kiedy to samce są mniejsze???
Cytować
 
 
-1 #1 Guest 2011-01-05 17:37
fajne :oops:
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Czy wiesz że: Mieczyki potrafią zmieniać płeć. Samiec może zamienić się w samicę przy zachowaniu gonopodium i stać się zdolnym do rozrodu.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 90 gości 

Jumi Seopilot