• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Wachlarek Belotta (Cynolebias bellotti)

 

 

 

systematyka karpieńcowate
pochodzenie Ameryka południowa: Argentyna - dorzecze Rio de la Plata
temperament spokojna
pokarm roślinny, suchy, żywy, mrożony
miejsce w zbiorniku przydenne
wielkość akwarium 60 cm (50 litrów)
woda miękka, lekko kwaśna
temperatura 15 - 26 °C
pH 5,5 - 7,0 pH
rozmiar ryby 7 cm
opis Ten sezonowy gatunek wykluwa się, rośnie, rozmnaża i umiera w ciągu jednego roku. Wody, które zamieszkuje w naturze, wysychają zwykle w porze suchej i wówczas giną wszystkie dorosłe osobniki. Jednak tarło odbywa się wcześniej, a ikra leży schowana w podłożu. Młode wylęgną się, gdy kilka miesięcy później spadną deszcze. Ten cykl jest odtwarzany w warunkach akwariowych. Lepiej czuje się w akwarium jedno gatunkowym. Podłożem powinien być torf akwariowy, dokładnie wypłukany w celu usunięcia najdrobniejszych cząsteczek, a następnie namoczony tak, by nasiąkł wodą i opadł na dno zbiornika.
Zjada suchy pokarm w płatkach i inne suche preparaty, zdecydowanie jednak skłania się ku żywym, mrożonym lub liofilizowanym.

dymorfizm płciowy Samce mają na brązowyawym tle niebieski nalot, na głowie czarną pręgę. Są większe od samic.

rozmnażanie Do tarła przystępuje grupa składająca się z jednego samca i dwóch samic. Ikra pojawia się w dolnej warstwie torfu. Tarlaki należy po zakończeniu tarła odłowić, gdyż samiec będzie od razu gotów do odbycia następnego tarła. Następnie torf z ikrą odciskamy z nadmiaru wody (ikra jest bardzo wytrzymała) i przechowujemy w wilgotnym, ciemnym, odpowiednim pojemniku (jak np. małe plastikowe pudełko z wieczkiem lub zwykły worek plastikowy) przez 3-4 miesiące. Po tym okresie namaczamy ikrę, a młode zaczynają się wykluwać niemal natychmiast.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Czy wiesz że: Początki akwarystyki datowane są na ponad 2,5 tys. lat przed naszą erą.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 71 gości 

Jumi Seopilot

co jest w e papierosach
w naszej ofercie znajdziecie państwo wszystkie produkty potrzebne do pełni satysfakcjonującego użytkowania elektronicznego papierosa atrakcyjne ceny
idym.eu