• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Cyrtocara moorii

 

 

 

systematyka pielęgnicowate
pochodzenie Afryka: jezioro Malawi i Malombe
temperament agresywna
pokarm żywy, mrożony
miejsce w zbiorniku przydenne
wielkość akwarium 80 cm (120 litrów)
woda lekko alkaliczna, średnio twarda do twardej
temperatura 20 - 26 °C
pH 7,3 - 8,8 pH
rozmiar ryby 23 cm
opis W naturze Cyrtocara moorii podąża za gatunkami pielęgnic przesiewającymi dno w poszukiwaniu pożywienia, wyjadając pominięte przez pielęgnice bezkręgowce. Podczas takiej wędrówki dorosłemu osobnikowi mogą towarzyszyć okazy młodociane, ale inne dorosłe ryby nie są przez niego tolerowane. Zachowanie takie ma podłoże czysto terytorialne, lecz w tym niezwykłym przypadku terytorium nie jest statyczną skałą lub obszarem dna, ale porusza się - z rybą? Jednak już podczas tarła samce przejawiają bardziej typowe zachowania terytorialne i strzegą swego tarliska przed intruzami.
Samce Cyrtocara moorii mają poligamiczną naturę i trą się z wieloma samicami, dlatego też powinny być hodowane w grupie powielającej ten typ zachowań. Dekoracja powinna się składać ze skalnych kryjówek i bezpiecznie ułożonych klifów umieszczonych wzdłuż tylnej ściany przestronnego akwarium. Z przodu jest miejsce na wolną przestrzeń do pływania, najlepiej z piaszczystym, drobnym podłożem. Rośliny nie są konieczne, ale można obsadzić akwarium większymi, mocniejszymi gatunkami, osłaniając korzenie kamieniami lub sadząc w doniczkach przyciskanych potem kamieniami, żeby nie wyrwały ich ryby poszukujące pokarmu. Woda powinna być lekko alkaliczna i średnio twarda do twardej. Konieczna jest jej wydajna filtracja i częsta wymiana.

dymorfizm płciowy samice bledsze

rozmnażanie Jest to typowy gębacz, u którego tarło odbywa się na kamieniach lub czasem w niewielkim zagłębieniu. Samica potem inkubuje ikrę w pysku.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Czy wiesz że: Mieczyki potrafią zmieniać płeć. Samica może się zmienić w samca, lecz odwrotna sytuacja zachodzi bardzo rzadko.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 52 gości 

Jumi Seopilot