• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Gupik pawie oczko (Poecilia reticulata)

 

 

 

systematyka piękniczkowate
pochodzenie Ameryka południowa
temperament spokojna, stadna ryba
pokarm roślinny, suchy, żywy, mrożony
miejsce w zbiorniku środek
wielkość akwarium 60 cm (50 litrów)
woda miękka do średnio twardej
temperatura 21 - 25 °C
pH 6,5 - 8,0 pH
rozmiar ryby 5 cm
opis Gupiki to spokojne ryby stadne, które powinny żyć w grupie. Samce stale konkurują ze sobą i prezentują się przed samicami, lecz nie dochodzi przy tym do uszkodzeń płetw. Ponieważ odmiany hodowlane są długopłetwe, nie powinny przebywać w jednym zbiorniku z gatunkami obgryzającymi płetwy, np. z brzanką sumatrzańską. Gupiki potrzebują otwartej przestrzeni do pływania otoczonej z tylu i po bokach roślinnością. Jakość ogólna wody musi być dobra, mimo że gupiki to niewątpliwie wytrzymały gatunek. Na ryby te korzystnie wpływa dodawanie do wody niewielkiej ilości soli (jedna łyżeczka na 4,5-5 litrów).

dymorfizm płciowy Samiec smuklejszy i znacznie mniejszy, o niepowtarzalnym układzie różnokolorowych plam. Ma wydłużone płetwy grzbietową i ogonową. Samice są oliwkowo-szare, z beczułkowatym brzuchem.

rozmnażanie Jeżeli tylko utrzymane są odpowiednie parametry wody, rozmnażanie tego gatunku nie sprawia żadnych kłopotów. Gupiki są rybami jajożyworodnymi, samice nie składają ikry, lecz rodzą w pełni ukształtowane młode, gotowe do samodzielnego życia. Do rozmnażania odpowiednia jest temperatura wody ok. 22 °C. Zapłodnienie ma charakter wewnętrzny, samiec dokonuje go za pomocą płetwy odbytowej przekształconej w gonopodium. Ciąża trwa około 22-26 dni. Tuż przed samym porodem dobrze jest umieścić samicę w specjalnym kotniku akwarystycznym (zanurzanej w zbiorniku plastikowej klatce). W ten sposób narybek zostanie uchroniony przed zjedzeniem przez matkę lub starsze osobniki (kotnik nie jest niezbędny, jeśli w akwarium jest bardzo dużo roślin i mało ryb, ale i tak nawet wówczas trzeba się liczyć ze stratą dużej części młodych gupików). Poród trwa zwykle kilka godzin. Liczba małych rybek zależy od wzrostu, wymiarów i warunków życia samicy. Jest ich od kilku do nawet kilkudziesięciu. Małe rybki należy karmić specjalnym pokarmem pyłowym dostępnym w sklepach akwarystycznych. Na pierwsze kilka dni wystarczyć jednak może gotowane i roztarte żółtko jaja kurzego.
Samica gotowa jest do kolejnego zapłodnienia już w kilka godzin po porodzie. Jeżeli do zbliżenia nie dojdzie, może użyć spermy tego samego samca, którą jest w stanie magazynować. W ten sposób potrafi zajść w ciążę nawet 4 razy z rzędu.
 

Komentarze   

 
+1 #2 Administrator 2012-02-17 17:29
Rybka bardzo łatwa w utrzymaniu :)
Cytować
 
 
+1 #1 Guest 2012-02-17 17:16
mam zamiar je hodować :-)
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Czy wiesz że: Mieczyki potrafią zmieniać płeć. Samiec może zamienić się w samicę przy zachowaniu gonopodium i stać się zdolnym do rozrodu.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 66 gości 

Jumi Seopilot