• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Jenynsia liniowana (Jenynsia lineata)

 

 

 

systematyka karpieńcowate
pochodzenie Ameryka południowa
temperament spokojna
pokarm roślinny, suchy, żywy, mrożony
miejsce w zbiorniku środek
wielkość akwarium 60 cm (50 litrów)
woda zasadowa, umiarkowanie twarda
temperatura 18 - 25 °C
pH 7,5 - 8,0 pH
rozmiar ryby 12 cm
opis W towarzystwie silniejszych ryb staje się płochliwa. Najlepiej czuje się w grupie w osobnym zbiorniku bądź z innymi spokojnymi rybami. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinnością, z pozostawioną z przodu niezbyt dużą wolną przestrzenią do pływania. Woda - zasadowa, umiarkowanie twarda, z dodatkiem soli (ok. jednej łyżeczki na 4,5-5 litrów), lecz nie jest to konieczne. Zjada różnorodne pokarmy suche i żywe; jej dieta powinna zawierać składnik roślinny.

dymorfizm płciowy samice zdecydowanie większe od samic

rozmnażanie Charakterystyczną cechą jenynsji liniowanej jest to, że narządy płciowe u obu płci odchylone są w jedną stronę, co czyni je prawo lub lewostronnymi. Do tarła podchodzić mogą zatem wyłącznie osobniki o przeciwnej „stronności", np. prawostronny samiec z lewostronną samicą i odwrotnie. Narybek obu tych gatunków w chwili narodzin jest sporej wielkości, jednak ich odżywianie przebiega zupełnie inaczej. W przypadku jenynsji, samice jajeczkują, a embriony są następnie karmione poprzez specjalną strukturę zwaną trofonemata.
Co 5-7 tygodni rodzi się ok. 20 sporych młodych.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Czy wiesz że: Rekiny posiadają ampułki Lorenziniego pozwalające wykrywać niewielkie ładunki elektryczne wytwarzane przez mięśnie poruszających się ofiar.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 75 gości 

Jumi Seopilot