• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Ksenotoka (Xenotoca eiseni)

 

 

 

systematyka żyworódkowate
pochodzenie Ameryka środkowa
temperament spokojna, stadna ryba
pokarm roślinny, suchy, żywy, mrożony
miejsce w zbiorniku środek
wielkość akwarium 60 cm (50 litrów)
woda średnio twarda
temperatura 22 - 33 °C
pH 6,0 - 8,0 pH
rozmiar ryby 7 cm
opis Aktywna ryba, która wymaga wolnej przestrzeni do pływania otoczonej gęstą roślinnością. Z wiekiem nabiera zwyczaju podgryzania płetw, toteż nie powinna przebywać z gatunkami o długich płetwach. Najlepiej czuje się w obszernym, dobrze oświetlonym akwarium wielogatunkowym z licznymi kryjówkami. Woda powinna być dobrze filtrowana i wolno płynąca. Choć ksenotokę można hodować w wodzie o różnych parametrach, najlepiej czuje się w zasadowej, lekko twardej.
Zjada różnorodne pokarmy suche i żywe; w diecie ksenoteki należy uwzględnić pokarmy roślinne.

dymorfizm płciowy Samice pełniejsze, samce wydłużone.

rozmnażanie Gdy dojrzała samica ma powiększony brzuch i nabrzmiałe okolice otworu płciowego umieszcza się ją w klateczce z oczkami o średnicy 5 mm. Liczba młodych waha się od 20 do 60, w zależności od wielkości i wieku matki. Samica może rodzić co sześć tygodni, a każdy poród jest poprzedzony aktem zapłodnienia. Samice mają skłonności kanibalistyczne. Jaja zawierają niewielką ilość odżywczego żółtka, młode czerpią pokarm z ciała matki za pomocą trofotenii (wyrostki zarodkowe), które łączą się kosmkami z błoną śluzową jej jajnika. Trofotenie są widoczne u młodych tylko po urodzeniu, później bardzo szybko zanikają.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Czy wiesz że: Niektóre morskie krewetki np. Lysmata amboinenensis są swoistymi sanitariuszami - wynajdują i zjadają pasożyty w ciele ryby, która zwykle chętnie poddaje się takiej kuracji.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 36 gości 

Jumi Seopilot