• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Motylowiec (Pantodon buchholzi)

 

 

 

systematyka Pantodontidae
pochodzenie Afryka: Kamerun, Kongo, Nigeria
temperament agresywna
pokarm żywy
miejsce w zbiorniku powierzchnia
wielkość akwarium 80 cm (120 litrów)
woda woda miękka, lekko kwaśna
temperatura 23 - 30 °C
pH 6,0 - 7,5 pH
rozmiar ryby 10 cm
opis Choć sprawia wrażenie łagodnej ryby, w rzeczywistości jest drapieżnikiem o sporym pysku, dlatego też za współmieszkańców należy dobierać jej wyłącznie ryby na tyle duże, by nie uznała ich za pokarm.
Według niektórych przekazów ryby te potrafią latać, lecz są to mylne twierdzenia, gdyż motylowce nie poruszają płetwami piersiowymi, wykonują zatem bardziej ślizg niż lot. Motylowce są rybami pływającymi przy powierzchni, dlatego należy im zapewnić powierzchnię wolną od roślinności, choć można się pokusić o kilka roślin pływających. Aby ryby nie wyskoczyły z akwarium, niezbędna jest szczelna pokrywa. Motylowce nie tolerują innych gatunków trzymających się blisko powierzchni, ignorują natomiast ryby ze środkowej i dolnej strefy akwarium. Najlepsza jest dla nich woda miękka, lekko kwaśna, najlepiej z dodatkiem garbników.

dymorfizm płciowy Samica ma zaokrągloną płetwę odbytową, jest większa i pełniejsza.

rozmnażanie Składana przez kilka dni przezroczysta ikra, unosząca się na powierzchni, w ciągu 8-10 godzin brązowieje bądź czernieje, a po 36-48 godzinach wylęga się narybek.

 

Komentarze   

 
0 #4 Guest 2013-01-29 00:14
czy ktos tu ma pojecie o tych rybach?
Cytować
 
 
0 #3 Guest 2011-10-25 07:31
8) -płetwy piersiowe to te poziome przypominające skrzydła motyla
- płetwa brzuszna zredukowana do promieni płetwy, które trochę przypominają korzonki roślinki pływającej (nogi pająka, itd.)

Z moich obserwacji wynika, że jak najbardziej Motylowce używają płetw piersiowych do "latania" ale nie w sensie, że po wybiciu z wody zaczynają machać płetwami brzusznymi jak ptaki :) Motylowce wykorzystują je do szybowania nad powierzchnią wody, podobnie jak szybowce.
Ślizgu po powierzchni jeszcze nie widziałam. Myślę, że przy lądowaniu, w chwili zetknięcia się z powierzchnią wody, Motylowiec wytraca pęd zanurzając się pod powierzchnię a nie ślizgiem po tafli wody :) Albo według uznania :)
Cytować
 
 
0 #2 Administrator 2011-07-17 20:19
Chodziło o to że nie używają pletw piersiowych do latania :)
Cytować
 
 
0 #1 Guest 2011-07-17 20:17
Nieprawdą jest, że Motylowce nie poruszają płetwami piersiowymi ... to tak jakby stwierdzić, że człowiek nie porusza rękoma
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Czy wiesz że: W europie akwarystyka rozpowszechniła się dopiero w XIX wieku.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 110 gości 

Jumi Seopilot