• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Paletka, Dyskowiec (Symphysodon spp)

 

 

 

systematyka pielęgnicowate
pochodzenie Ameryka południowa:dopływy Amazonki
temperament spokojna
pokarm żywy, mrożony
miejsce w zbiorniku środek
wielkość akwarium 100 cm (150 litrów)
woda miękka, lekko kwaśna
temperatura 26 - 30 °C
pH 5,5 - 6,5 pH
rozmiar ryby 15 cm
opis Paletki są często nazywane akwarystyczną arystokracją, To wyjątkowe ryby, z których najpiękniejsze osobniki osiągają bardzo wysokie ceny. Ryby te wymagają miękkiej, kwaśnej wody, najlepiej z dodatkiem garbników. Akwarium musi być duże, bo paletki są sporymi rybami, których wysokość może być większa od długości. Akwarium powinno mieć z przodu wolną przestrzeń do pływania, otoczoną po bokach i z tyłu roślinami. Do wystroju zbiornika odpowiednie będą: skałki niewapienne, spore korzenie, kawałki drewna oraz ciemne, drobnoziarniste podłoże.

dymorfizm płciowy bardzo niewyraźny, dostrzegalny wyłącznie w czasie tarła: płeć ryb odróżnia się po kształcie pokładełka, które u samicy jest tępo zakończone natomiast u samca ostro.

rozmnażanie Paletki osiągają dojrzałość płciową w wieku 1 - 1,5 roku. Składają kleistą ikrę na oczyszczonej powierzchni, np. kamieniu lub kawałku drewna, w bardzo miękkiej i kwaśnej wodzie. Rodzice chronią zarówno ikrę, jak i narybek (który wylęga się po 2- 3 dniach). Skórę rodziców pokrywa wydzielina (czasem nazywana mlekiem paletek), stanowiąca przez pewien czas pokarm dla narybku. W sklepach oferowany jest też substytut, którym można karmić młode ryby.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Czy wiesz że: Najszybsza ryba na świecie: Żaglica (Sailfish) potrafi płynąć z prędkością około 110 km/h!

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 40 gości 

Jumi Seopilot