• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Pielęgnica Meeka (Thorichthys meeki)

 

 

 

systematyka pielęgnicowate
pochodzenie Ameryka środkowa: Gwatemala, Meksyk
temperament agresywna
pokarm suchy, żywy, mrożony
miejsce w zbiorniku środek
wielkość akwarium 80 cm (120 litrów)
woda średnio twarda
temperatura 21 - 25 °C
pH 7,0 - 7,5 pH
rozmiar ryby 15 cm
opis Ryba terytorialna. Jeśli jakikolwiek potencjalny intruz wkroczy na jej rewir, stroszy pokrywy skrzeli w odruchu obronnym. Jeśli akwarium jest wystarczająco duże, by zapewniało schronienie terytorialnej rybie, która odbywa gody, wówczas można trzymać pielęgnice Meeka z innymi rybami podobnej wielkości. Poza okresem godowym pielęgnica ta jest tolerancyjna względem współmieszkańców zbiornika. W przedniej części akwarium należy jej utworzyć wolną przestrzeń do pływania, otoczoną dobrze ukorzenioną lub zabezpieczoną przed wykopaniem roślinnością. Ryba ta ma skłonność do kopania w podłożu, które powinno być w związku z tym drobnoziarniste. Do dekoracji akwarium mogą posłużyć płaskie bądź zaokrąglone kamienie, tworzące kilka grot. Najlepsza dla pielęgnicy Meeka jest woda średniej twardości, o pH neutralnym do zasadowego.

dymorfizm płciowy Samce są większe, intensywniej ubarwione, posiadają też bardziej wydłużone płetwy grzbietowe i odbytowe.

rozmnażanie Parę należy przenieść do specjalnie przygotowanego, osobnego zbiornika z duża ilością kryjówek, w których samica złoży ikrę. Wylęg następuje po około 2-3 dniach. Oboje rodzice troskliwie zajmują się przychówkiem. Pewną trudność może przysporzyć hodowcy utrzymanie narybku w dobrym zdrowiu. Dużo zależeć będzie od sposobu karmienia rybek w tym okresie, dlatego do rozmnażania pielęgnic powinni przystępować jedynie doświadczeni akwaryści.

 

Komentarze   

 
0 #2 Administrator 2011-04-18 23:00
Dziękuję, błąd w opisie już poprawiony.
Cytować
 
 
0 #1 Guest 2011-04-13 18:29
lol wyleg nastepuje po 2-3 dniach
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Czy wiesz że: Początki akwarystyki datowane są na ponad 2,5 tys. lat przed naszą erą.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 55 gości 

Jumi Seopilot