• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Pielęgnica Uaru (Uaru amphiacanthoides)

 

 

 

systematyka pielęgnicowate
pochodzenie Ameryka południowa: Gujana, północna Amazonka
temperament spokojna, stadna ryba
pokarm żywy, mrożony
miejsce w zbiorniku środek
wielkość akwarium 100 cm (150 litrów)
woda miękka, lekko kwaśna
temperatura 25 - 28 °C
pH 5,5 - 7,0 pH
rozmiar ryby 30 cm
opis Uaru to duża, spokojna pielęgnica ławicowa, która z wiekiem traci swe młodzieńcze nakrapiane ubarwienie na rzecz charakterystycznego, wydłużonego trójkątnego kształtu wyrysowanego z boku ciała. Podstawa tego trójkąta mieści się tuż za pokrywami skrzelowymi, a wierzchołek - tuż przed czarną plamką na nasadzie płetwy ogonowej. U niektórych osobników wierzchołek trójkąta może zlewać się z tą plamką. Uaru może osiągnąć spore rozmiary, dlatego też wymaga dużego akwarium - zwłaszcza że w naturze jest rybą ławicową. Akwarium powinno być przykryte. Wodę należy filtrować przez wkład torfowy (umieszczony w filtrze), a zbiornik udekorować kawałkami korzeni.
Gatunek mięsożerny, zjada pokarm żywy, mrożony, liofilizowany oraz pokarm mięsny, np. serca wołowe, a także niektóre pokarmy suche, jak na przykład granulat.

dymorfizm płciowy Samce posiadają garb tłuszowy z tyłu głowy.

rozmnażanie Jest to trudny gatunek do rozmnożenia w akwarium, ponieważ duże kłopoty sprawia dobór odpowiedniej pary hodowlanej. Z tej przyczyny w zbiorniku najlepiej jest umieścić stadko młodych ryb, które po pewnym czasie same dobiorą się w pary. Parę przenosimy do akwarium tarliskowego. Należy podnieść temperaturę do 30 C oraz zakwasić nieco wodę (pH 5,0-5,5). Działanie takie stymuluje parę do rozmnażania. Kleista ikra jest składana na płaskim kamieniu lub szerokim liściu. Samica składa do kilkuset jaj. Rodzice opiekują się ikrą i narybkiem, podobnie do paletek, wytwarzając odżywczy śluz, którym karmią młode. Narybek wykluwa się po około 60 godzinach. Młode karmimy artemią i oczlikiem, a następnie larwami wodzenia oraz pokarmami roślinnymi. Młode karmimy nawet kilka razy dziennie.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Czy wiesz że: Najbardziej płodna rybą to Mola mola z rodziny Molidae, składający do 300 mln sztuk ikry.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 35 gości 

Jumi Seopilot