• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Pielęgniczka Ramireza (Microgeophagus ramirezi)

 

 

 

systematyka pielęgnicowate
pochodzenie Ameryka południowa: Kolumbia, zachodnia Wenezuela
temperament spokojna, płochliwa
pokarm roślinny, suchy, żywy, mrożony
miejsce w zbiorniku przydenne, środek
wielkość akwarium 60 cm (50 litrów)
woda miękka, lekko kwaśna
temperatura 22 - 25 °C
pH 5,5 - 6,2 pH
rozmiar ryby 7 cm
opis Pielęgniczki Ramireza doskonale się nadają do akwarium wielogatunkowego, pod warunkiem że jest w nim odpowiednia dla nich woda oraz że nie mają za współlokatorów dużych, agresywnych ryb.
To spokojna, często płochliwa ryba, która potrzebuje akwarium gęsto obsadzonego roślinami stwarzającymi liczne kryjówki Na schronienia nadają się także korzenie, skałki itp., lecz w zbiorniku powinna być również wolna przestrzeń do pływania. Płaskie lub zaokrąglone kamienie mogą służyć za miejsce na tarło. Ten dość delikatny gatunek wymaga miękkiej, kwaśnej wody o wysokiej jakości. Nawet podczas wymiany należy dolewać do akwarium wodę odstałą lub z dodatkiem preparatów wiążących związki chloru. Zjada większość pokarmów suchych i żywych.

dymorfizm płciowy Samce mają dłuższy drugi promień płetwy grzbietowej, a nieco mniejsze samice są bardziej zaokrąglone.

rozmnażanie Młode osobniki nie powinny przystępować do tarła zbyt wcześnie, ponieważ potrafią zjadać ikrę oraz są mniej wydajne. Jest gatunkiem monogamicznym, jajami i potomstwem opiekują się oboje rodzice. Bardzo często zdarza się jednak, że dorosłe zjadają ikrę. Z tej przyczyny wielu hodowców wychowuje młode bez udziału osobników dorosłych. Zbiornik tarliskowy powinien mieć 40-60 litrów, napełniony do wysokości około 20 cm. Podłoże powinien stanowić drobny piasek. W tym akwarium należy umieścić płaski kamień. Zbiornik ustawiamy w miejscu spokojnym. Oświetlenie nie może być zbyt jaskrawe. Temperatura wody powinna mieścić się w przedziale od 28 do 29 C. Najważniejszą sprawą są parametry wody. Woda powinna być kwaśna (pH 5,5-6) oraz miękka (poniżej 5 n). Preferowaną wartość pH można otrzymać poprzez dodanie do wody wyciągu z torfu lub filtrując wodę przez substrat. Można zastosować również markowy zakwaszacz. Ponadto woda powinna być pozbawiona wszelkich zawiesin, klarowna oraz dobrze natleniona. Ryby powinny mieć zapewniony spokój, a zbiornik powinien być częściowo zacieniony. Miejsce w którym ryby mają zamiar złożyć ikrę jest przez nie wcześniej oczyszczane. Samica składa na twardym podłożu 200-400 żółtawoszarych jaj o średnicy około 1 mm. Są one zapładniane przez samca w miarę ich składania. Larwy wylegają się czwartego dnia, a po następnych ośmiu dniach zaczynają swobodnie pływać. Po zresorbowaniu woreczka żółtkowego narybek podejmuje intensywne żerowanie. Młode powinny mieć na początku podawane larwy solowca i widłonogów, później normalny żywy pokarm. Młode rosną stosunkowo wolno.

 

Komentarze   

 
0 #1 Guest 2010-10-30 13:43
Mam te pielegniczki i chowaja sie swietnie, wcale nie sa tak ciezkie w hodowli. Mam je co prawda tylko dwie ale sa same w akwarium i czuja sie wybitnie dobrze. Akwarium posiada wiele korzeni i roslin a parka ma juz drugi raz ikre. pierwszym razem zjadly spora czesc ikry i na koniec kilka larw, nie mam pojecia czemu. Parametry wody byly ok raczej ich nie stresowalem. Moze tym razem bedzie ok. Polecam te rybki ze wzgledu na ich spokojne i raczej plochliwe ( samiec ) zachowanie. Nie demoluja niczego a podgladanie ich to sama przyjemnosc. W odzywianiu tez raczej nie sa wybredne.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Pielęgnice zebry żyją w związku monogamicznym, para zostaje ze sobą na zawsze.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 52 gości 

Jumi Seopilot