• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Półdziobek karłowaty (Dermogenys pusillus)

 

 

 

systematyka Zenarchopteridae
pochodzenie Azja południowa
temperament agresywna
pokarm żywy, mrożony
miejsce w zbiorniku powierzchnia
wielkość akwarium 60 cm (50 litrów)
woda średnio twarda, lekko słonawa
temperatura 18 - 30 °C
pH 5,0 - 7,0 pH
rozmiar ryby 8 cm
opis Gatunek ten lubi przebywać w górnej strefie zbiornika, patrolując go w poszukiwaniu unoszącej się tuż pod powierzchnią karmy. Dlatego leż duża część tafli wody powinna być wolna od roślin. Wolna przestrzeń powinna być również w środkowej części zbiornika, a części boczna i tylna obsadzone roślinami Półdziobki bywają płochliwe i przestraszone gwałtownymi ruchami bądź głośnymi wibracjami, mogą uszkodzić wysuniętą dolną szczękę uderzeniem o szybę albo podejmować próby wyskakiwania z akwarium. Niezbędna jest zatem szczelna pokrywa. Woda powinna być neutralna lub lekko twardawa, słonawa: jedna łyżeczka soli akwarystycznej na 4,5-5 litra wody.

dymorfizm płciowy Samce są smuklejsze; na płetwie grzbietowej mają czerwoną plamkę, a pierwsze promienie płetwy odbytowej są przekształcone w andropodium

rozmnażanie Parę najlepiej przenieść do oddzielnego, płytkiego zbiornika z duża otwartą przestrzenią. Na obwodzie akwarium umieszcza się warstwę pływających roślin, aby móc później regularnie pozyskiwać pochówek. Nie zaleca się stosowania koszyczków porodowych i małych zbiorników, gdyż w nich samice często obłamują sobie dziobowaty wyrostek dolnej szczęki.Samice dojrzewają w piątym miesiącu życia i rodzą z początku po 12-20 młodych; starsze i większe wydają na świat do 40 sztuk potomstwa. Ciąża trwa długo, około 8 tygodni. Dodatek świeżej wody przyspiesza poród; niektóre samice rodzą wtedy w ciągu godziny, u innych  przedłuża się on do 48 godzin. Zdrowy wylęg od razu kieruje się ku powierzchni wody, natomiast płaskacze i „wcześniaki" pozostają na dnie. Wylęg ma początkowo szczęki równe; po 2-3 tygodniach uwidaczniają się różnice. Po miesiącu młode osiągają około 2 cm długości, po dwóch miesiącach 3-3,5 cm. W tym też czasie można już łatwo rozpoznać płeć. Przy dobrym karmieniu rodzice nie zjadają młodych, ale mimo to racjonalniej jest przenieść je do innego lęgnika i tam wychowywać. Nie można łączyć wylęgu z narybkiem innego gatunku, bo jako mniej zaradny będzie systematycznie objadany, co wpłynie na wyraźne osłabienie wzrostu.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Pielęgnice zebry żyją w związku monogamicznym, para zostaje ze sobą na zawsze.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 31 gości 

Jumi Seopilot