• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Przeźroczka indyjska (Chanda ranga)

 

 

 

systematyka przeźroczkowate
pochodzenie Azja południowa: Indie, Birma, Tajlandia
temperament spokojna, stadna ryba
pokarm żywy, mrożony
miejsce w zbiorniku przydenne
wielkość akwarium 60 cm (50 litrów)
woda twarda, zasadowa, powinna zawierać dodatek soli od 1 do 3 łyżeczek na 5 litrów
temperatura 18 - 30 °C
pH 6,5 - 7,5 pH
rozmiar ryby 6 cm
opis Ta ławicowa rybka powinna żyć w grupce. Zasadniczo nieśmiała, może jednak mieć za towarzystwo przedstawicieli innych spokojnych z nią, mniejszych gatunków. Zbiornik powinien być gęsto obsadzony roślinami, z licznymi kryjówkami i ciemnym podłożem. W warunkach takich najlepiej prezentuje się delikatne ubarwienie owych rybek, ale tylko wtedy, gdy parametry wody są odpowiednie, czyli jest twarda, zasadowa, z dodatkiem soli.
Choć je niektóre preparaty w płatkach i inne suche, woli pokarm żywy, a także mrożony i liofilizowany.

dymorfizm płciowy Samice są mniejsze od samców i słabiej ubarwione. U samca płetwy żółtoczerwone z niebieską świecącą obwódką.

rozmnażanie Przed tarłem oddzielamy samce i samice na okres około 6-8 dni. Akwarium tarliskowe wypełniamy wodą miękka, dawno niezmienianą z dodatkiem trzeciej części wody świeżej. Na dnie zbiornika możemy umieścić kilka kępek mchu jawajskiego. Zbiornik tarliskowy umieszczamy w spokojnym i jasno oświetlonym miejscu. Hodowla jest trudna. Tarło odbywa się w temperaturze ok. 26 C, ikra jest przylepiana do roślin wodnych. Tarlaki nie przejawiają cech kanibalistycznych, ale lepiej je odłowić po tarle. Poziom wody obniżamy do 10-15 cm. Narybek wylęga się po niecałym dniu. Młode przeźroczki żerują w pobliżu dna i zjadają tylko plankton poruszający się pionowymi ruchami, dlatego też należy je karmić najdrobniejszymi larwami oczlików. W rozmnożeniu tego gatunku najtrudniejsze jest właśnie wykarmienie młodych. W pełni się wybarwia i dojrzewa płciowo miedzy 8 a 10 miesiącem życia.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Czy wiesz że: Początki akwarystyki datowane są na ponad 2,5 tys. lat przed naszą erą.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 119 gości 

Jumi Seopilot