• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Bedocja czarnopręga (Bedotia geayi)

 

 

 

systematyka tęczankowate
pochodzenie Afryka: Madagaskar
temperament spokojna, stadna ryba
pokarm roślinny, suchy, żywy, mrożony
miejsce w zbiorniku środek
wielkość akwarium 100 cm (150 litrów)
woda średnio twarda do twardej
temperatura 20 - 28 °C
pH 7,0 - 7,5 pH
rozmiar ryby 15 cm
opis Bedocja madagaskarska  to przedstawiciel tęczankowatych pochodzący z Afryki. Ma smukłe ciało, aktywny, choć spokojny charakter, lubi żyć w stadzie i dobrze się czuje w akwariach wielogatunkowych. Jeśli warunki mu odpowiadają, wówczas wygląda olśniewająco (zwłaszcza samiec), szczególnie gdy spora grupka dorosłych osobników zamieszkuje dobrze obsadzone roślinami, długie akwarium, w którym może wykazać się zdolnością niemal synchronicznego pływania. Tendencje do pływania w ławicy są jeszcze wyraźniejsze, gdy uda się utworzyć silny strumień wody, np. za pomocą filtra.
Choć bedocja madagaskarska ma dwie płetwy grzbietowe, pierwszą, znacznie mniejszą, zwykle trzyma tuż przy ciele i tylko chwilowe poruszenie zdradza, że ją ma. Natomiast kontrastowa druga płetwa grzbietowa oraz równie pięknie ubarwio¬na płetwa odbytowa, są zazwyczaj nastroszone - tak w trakcie zwykłego pływania, jak w trakcie konkurowania ze sobą różnych osobników.
Zjada wszystkie pokarmy suche i żywe (owady, małe rybki), ale jedynie z powierzchni lub środkowej strefy wody - pokarm leżący na dnie zignoruje.

dymorfizm płciowy Samiec jest jaskrawiej ubarwiony
rozmnażanie Ryby te najchętniej odbywają tarło w stadach, w temperaturze około 28oC. pojedynczy okres tarłowy może trwać parę dni z krótkimi przerwami, po których tarło jest powtarzane. Bedocję trą się najczęściej wśród roślin. Jasnożółte jaja o średnicy 1,4 mm są zaopatrzone w pęczki włókienek, którymi przyczepiają się do podłoża. Wylęg następuje po 6-8 dniach. Po wylęgu larwy pływają w pozycji ukośnej, z głową ku górze, umożliwia im to napełnienie pęcherza pławnego. Po 24 godzinach są w stanie już samodzielnie przyjmować pokarm. Jeśli zależy nam na dużej ilości narybku, to co tydzień przenosimy trące się ryby do innego akwarium lub wyjmujemy ze zbiornika rośliny pokryte jajami przenosimy je do innego akwarium. Tarlaki w przeciwieństwie do wielu gatunków nie zjadają ikry. Młode karmimy larwami solowca.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Czy wiesz że: Szczęki piranii mogą być używane jako nożyczki do obcinania włosów. Plemiona żyjące w Amazonii używają tego narzędzia do strzyżenia.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 60 gości 

Jumi Seopilot