• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Pyszczak złocisty (Melanochromis auratus)

 

 

 

systematyka pielęgnicowate
pochodzenie Afryka: jezioro Malawi
temperament agresywna
pokarm roślinny, suchy, żywy, mrożony
miejsce w zbiorniku środek
wielkość akwarium 80 cm (120 litrów)
woda alkaliczna, średnio twarda do twardej, dobrze filtrowana
temperatura 22 - 26 °C
pH 7,5 - 8,7 pH
rozmiar ryby 10 cm
opis Podobnie jak w przypadku innych gatunków pielęgnic z jeziora Malawi wymaga akwarium z dużą liczbą kryjówek skalnych, jaskiń czy klifów o bezpiecznej aranżacji. Woda powinna być średnio twarda i obojętna do alkalicznej, dobrze filtrowana. Powinno się trzymać razem niewielkie stado, składające się z kilku samic i jednego samca (samce są agresywne względem siebie podczas tarła), szczególnie w celach rozrodu. Spożywa wszystkie dostępne pokarmy, jednak wskazane jest podawanie pokarmów na bazie składników roślinnych (sałata, szpinak, miękkie rośliny wodne, sparzone płatki owsiane).

dymorfizm płciowy Samiec ma barwę brunatno-czarną, od oka do nasady płetwy ogonowej ciągnie się jasnoturkusowy pas, podobny wzdłuż linii grzbietu. Samica złotożółta, wzdłuż kręgosłupa i grzbietu biegną dwa czarne pasy.

rozmnażanie Gdy ryby są karmione urozmaiconym pokarmem, to często przystępują do tarła. Ikrę składają na płaskim kamieniu lub w dołku wykopanym przez samca. Najczęściej 20-35 sztuk. Młode samice przy pierwszym tarle ok. 5 – 10 szt. Samica przetrzymuje jaja w pysku przez 21-30 dni. Po wylęgnięciu rybki mają od 7 do 10mm długości. Opieka trwa ok. 5-6 dni. Małe karmimy drobnymi oczlikami, solowcami, żółtkiem jaj i pokarmem roślinnym. Wskazane przeniesienie wieczorem samicy do osobnego zbiornika z takimi samymi parametrami (ta sama woda i temperatura), co znacznie zwiększy ilość odchowanego narybku (dorosłe osobniki często pożerają młodzież). Samice należy przenosić w naczyniu z wodą.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Czy wiesz że: Powierzchnia oceanów wynosi ok. 361 000 000 km2, a ich łączna objętość ok. 1,3 tryliardów litrów.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 39 gości 

Jumi Seopilot