• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Śpioszka pomarańczowa (Hypseleotris compressa)

 

 

 

systematyka eleotrowate
pochodzenie Australia i Indonezja: Papua - Nowa Gwinea
temperament spokojna, stadna ryba
pokarm roślinny, suchy, żywy, mrożony
miejsce w zbiorniku środek
wielkość akwarium 100 cm (250 litrów)
woda twarda z dodatkiem soli (ok 1 łyżeczka na 5 litrów wody)
temperatura 12 - 28 °C
pH 6,5 - 7,4 pH
rozmiar ryby 11 cm
opis Toleruje zarówno słodką, jak i słonawą wodę, ma nieco większe zdolności przystosowawcze od innych eleotrowatych. Ma temperament, który nie powinien mu utrudniać przebywania w akwariach wielogatunkowych.
Ze względu na sporą wielkość ryba ta nadaje się wyłącznie do dużych akwariów. Ponieważ jest mniej agresywna i terytorialna niż Dormitator, lepiej koegzystuje z innymi gatunkami. Toleruje stopniową zmianę wody ze słonawej na słodką co zwiększa wybór gatunków, które mogą wspólnie z tą rybą zasiedlać zbiornik. W akwarium powinny być zarówno miejsca porośnięte roślinami - tworzące kryjówki, jak i wolna przestrzeń z przynajmniej jednym dużym, płaskim bądź zaokrąglonym kamieniem. Woda najlepsza jest umiarkowanie twarda, najlepiej z dodatkiem soli - około jednej łyżeczki na 4,5-5 litrów, o odczynie pH neutralnym lub lekko zasadowym.
Ten mięsożerny gatunek zdecydowanie preferuje pokarm żywy. Je jednak także mięsny mrożony i liofilizowany, a także pokarm suchy, np. w płatkach lub granulkach na bazie składników mięsnych.

dymorfizm płciowy Samice mają brązowawe ubarwienie, samce intensywniej ubarwione.

rozmnażanie Samiec ochrania ikrę złożoną na wcześniej oczyszczonym miejscu. Inkubacja trwa krócej niż jedna doba. Narybek należy karmić najdrobniejszym pokarmem, na przykład wrotkiem.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Czy wiesz że: Danio pręgowane potrafi zregenerować swoje uszkodzone serce. W jego sercu znajdują się komórki progenitorowe odbudowujące uszkodzoną tkankę serca.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 106 gości 

Jumi Seopilot