• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Szczupieńczyk karłowaty (Aplocheilus annulatus)

 

 

 

systematyka karpieńcowate
pochodzenie Afryka: Gwinea, Sierra Leone, Liberia
temperament spokojna, stadna ryba
pokarm żywy
miejsce w zbiorniku środek
wielkość akwarium 60 cm (50 litrów)
woda miękka, lekko kwaśna
temperatura 23 - 26 °C
pH 6,0 - 6,5 pH
rozmiar ryby 4 cm
opis Ze względu na to, że jest niewielka i ma spokojne usposobienie, rybę tę należy hodować albo wyłącznie z przedstawicielami jej własnego gatunku, w akwarium jednogatunkowym, albo z innymi małymi, spokojnymi rybami, które lubią wodę miękką i lekko kwaśną (bardziej w okresie tarła). Podłoże powinno być torfowe, ale niekoniecznie, jeśli odpowiednie parametry wody zostaną zapewnione w inny sposób. Dobrze, by wnętrze akwarium było ocienione, co można uzyskać, umieszczając w zbiorniku roślinność pływającą.
Choć je niektóre suche preparaty, jego dieta powinna się składać głównie z pokarmu żywego.

dymorfizm płciowy samica większa

rozmnażanie Ryby  trą się,  pływając w kółko jedna za drugą. Samice składają wśród korzeni  i  roślin drobniutkie jaja  ikry,  zaopatrzone  w  krótkie  wyrostki.  Jeśli  tarlaki  były  wcześniej obficie  karmione żywym pokarmem,  larwy  powinny wykluć sie najpużniej  po  dwóch  tygodniach. Najczęściej  gromadzą  się
w miejscu, gdzie powierzchnia wody styka się ze szkłem.Larwy narybku można zauważyć dzięki metalicznie błyszczącej  plamce na szczycie głowy.  Należy  je
regularnie  zbierać  małym  szklanym  kieliszkiem.  Są one bardzo małe,  ale  mają  stosunkowo duże pyszczki. Zaraz  po rozpoczęciu  przez  nie  samodzielnego  pływania,  zjadają chętnie świeżo wyklute larwy solowca i bardzi szybko rosną.

 

Komentarze   

 
0 #5 Guest 2013-02-07 19:52
w poznaniu mozna nabyc je w sklepie skalar za selgrosem :) mają tam regularne dostawy
Cytować
 
 
0 #4 Guest 2012-12-12 10:05
3 samce,7 samic
Cytować
 
 
0 #3 Guest 2012-10-30 17:38
To bardzo przykre, że ta ryba musi być sama w akwarium. Nie wiem, poczytam więcej i może do akwarium 200 litrowego włożę ją z innymi, małymi rybami(mam na myśli neony, kardynałki, razbory galaxy, pielęgniczki ramireza i gupiki). Jest mała, więc wątpie by stanowiła zagrożenie dla współlokatorów, z których najwięksi mogą mieć 6 centymetrów, a najmniejsi około 3. Po za tym nie mam zielonego pojęcia gdzie(Poznań, okolice) mógłbym je nabyć. I jeszcze pytanko: czy stadko 15 rybkowe może być? Ile samców, a ile samic? Czy to w ogóle ma jakieś znaczenie?
Cytować
 
 
0 #2 Guest 2012-09-13 19:47
Hoduję szczupieńczyki od dawna. Otóż 60 cm (50 litrów) powierzchni dla grupy tych ryb, to zdecydowanie za mało - chyba, że autor ma skłonności sadystyczne do znęcania się nad rybami... Ten gatunek powinien być trzymany w ławicy min. 10 sztuk , a powierzchnia lustra wody MUSI być co najmniej 100 cm dł i 40 cm szerokości!!
Cytować
 
 
0 #1 Guest 2010-11-06 21:14
Mam pewne uwagi dopowyższego tekstu - wynikające z własnego doświadczenia - mam to szczęście że udało mi się rozmnożyć szczupieńczyki karłowate - a w tej chwili mam narybek 2 pokolenia wyklutego w moich akwariach.
A więc - raczej pływają przy powierzchni wody, chociaż w poszukiwaniu pokarmu potrafią zapuszczać się niżej.
Samice są zdecydowanie mniejsze od samców, którym długości dodatkowo dodaje okazała płetwa ogonowa.
Pozdrawiam i życzę sukcesów w hodowli tej pięknej rybiej perełki.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Czy wiesz że: Mieczyki potrafią zmieniać płeć. Samiec może zamienić się w samicę przy zachowaniu gonopodium i stać się zdolnym do rozrodu.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 65 gości 

Jumi Seopilot