• Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki

Jak schłodzić wodę w akwarium?

O ile w zimie, do kontrolowania temperatury wody w akwarium, wystarcza grzałka z termostatem, to w upalne dni, kiedy temperatura powietrza sięga 35 °C kontrolowanie temperatury wody w zbiorniku nie jest już takie łatwe. Jak ochronić naszych małych podopiecznych przed przegrzaniem? Istnieje kilka skutecznych sposobów:

1) Przewietrzanie
Najprostszą metodą jest zdjęcie pokrywy, wzmocnienie działania filtra tak aby ruch wody był intensywniejszy, ewentualnie skierowanie strumienia powietrza z wentylatora pokojowego w kierunku tafli wody. Taka operacja sprawi że woda zacznie szybciej parować a tym samych ochładzać się. Oczywiście wodę która odparuje należy uzupełniać, jednak nie powinno się uzupełniać więcej wody niż 20% na 4 dni – zbyt częste dolewanie „nowej” wody może zachwiać florą bakteryjną i być bardzo groźne dla mieszkańców.

Wady rozwiązania:

 • powolne obniżanie się temperatury
 • możliwe zbieranie się kurzu na tafli wody


Zalety rozwiązania:

 • można stosować tę metodę w akwariach o dowolnej wielkości.
 • nie zajmuje czasu


2) Chłodna butelka
W mniejszych zbiornikach (do 100 litrów) można "zainstalować" wodną chłodziarkę. Gdzie takie urządzenia można kupić? Praktycznie w każdym sklepie spożywczym! Wystarczy zaopatrzyć się w pustą butelkę po wodzie mineralnej, usunąć z niej etykietę oraz bardzo dokładnie wyczyścić z kleju i innych zanieczyszczeń. Tak przygotowaną "chłodziarkę" napełniamy zimną wodą i zanurzamy połowę butelki w zbiorniku, umiejscawiając ją przed filtrem – dzięki temu chłodniejsza woda będzie równomiernie rozprowadzać się po akwarium. Należy kontrolować temperaturę , i po obniżeniu o około 2-3 stopnie butelkę usuwamy. Operację należy powtarzać co jakiś czas aby utrzymać w miarę stałą, niższą temperaturę.

Wady rozwiązania:

 • wymaga poświęcenia czasu


Zalety rozwiązania:

 • skutecznie obniża temperaturę


3) Zamrożona butelka
Do większych zbiorników (powyżej 100-150 litrów) można zastosować metodę z butelką,  ale zamiast zimnej wody używa się lodu. Należy jednak zachować ostrożność aby woda zbyt szybko nie uległa ochłodzeniu poniżej poziomu który chcemy uzyskać. Ponieważ dość szybko topnieje, należy mieć w zapasie 2-3 butelki. Oczyszczone butelki (najlepsze będą 1,5 litrowe, wykonane z cienkiego plastiku) napełniamy w ¾ wodą (nie więcej bo może pęknąć), zawijamy w folię aby zabezpieczyć butelkę przez zanieczyszczeniami i mrozimy. Zamrożoną butelkę umieszczamy przed filtrem i obserwujemy temperaturę. Po obniżeniu się temperatury i 2- 3 stopnie należy butelkę wyjąć, odczekać aż temperatura się unormuje i zacznie powoli rosnąć. Wtedy czynność powtórzyć. 

Wady rozwiązania:

 • wymaga poświęcenia czasu
 • zablokowany zamrażalnik w domu
 • można stosować tylko w dużych zbiornikach


Zalety rozwiązania:

 • skutecznie obniża temperaturę


Niestety wielu akwarystów stosuje metody które są niedopuszczalne i mogą zagrozić naszym wodnym podopiecznym. Najczęstszymi błędami jest dolewanie zimnej wody lub wrzucanie kostek lodu do zbiornika. W obu przypadkach obniżenie temperatury następuje bardzo szybko a szok termiczny może doprowadzić nawet do śmierci ryb.

W przypadku użycia lodu, temperatura obniża się tylko w niektórych partiach zbiornika i bardzo szybko wraca do stanu poprzedniego – metoda nie dość że nieskuteczna to może zanieczyścić wodę. Natomiast częste dolewanie świeżej wody może doprowadzić do zabicia flory bakteryjnej w akwarium co może doprowadzić wymarcia całego zbiornika.

 

 

Komentarze   

 
+10 #3 Guest 2010-11-12 14:47
Od czego jest internet. wystarczy wpisac w google odpowiednie haslo i wszystko jest pieknie opisane :)
Cytować
 
 
+4 #2 Administrator 2010-11-11 23:00
Owszem, stosowałem zamrożone butelki i uważam że to najtańsza metoda schłodzenia wody w akwarium. Zgodzę się że wiatraczki w obudowie są skuteczne ale nie każdy potrafi takie urządzenie zmontować.
Cytować
 
 
+5 #1 Guest 2010-08-13 15:21
Artykuł jak najbardzie potrzebny ale sadze, że piszący te słowa nie testował tych rozwiązań w praktyce.
Używanie butelek z zamarzniętą wodą w akwarium np 100l to mordęga a co dopiero w 200litrach.
Powstało wiele opracowan na ten temat. Może wystarczało zrobić bibliograię?
Ja osobiście radzę podnieść pokrywę o parę centymetrów i zainstalowac ciche wentylatory od kompa na zasilaczu. Koszt około 60pln ale cisza, wydajnośc i co najważniejsze zero problemów. Warto też skrucić czas pracy oświetlenie, które nagrzewa akwarium gdy jest zbyt blisko lustra wody. Jak ktoś życzy moze do tego podlączyć regulator temperatury i ma super zestaw.
Jeśli chodzi o innemetody to są energochłonne - można sobie kupić specjalną schładzarkę do akwarium - jak ktoś ma oczywiście pare set złotych do wydania.
Pozdrawiam i oby do jesieni :)
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Czy wiesz że: Powierzchnia oceanów wynosi ok. 361 000 000 km2, a ich łączna objętość ok. 1,3 tryliardów litrów.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 57 gości 

Jumi Seopilot