• Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki

Jak się pozbyć ślimaków z akwarium?

Ślimaki to odwieczny problem wszystkich akwarystów - prędzej czy później zagoszczą w każdym  akwarium. Mimo że najczęściej nie są mile widzianymi gośćmi, to i tak zostają sprowadzane do akwariów przez ich właścicieli - razem z roślinką, żwirem lub korzeniem. Nawet jeden ślimak, w przeciągu kilku miesięcy, jeżeli ryby są przekarmiane, może rozmnożyć się do prawdziwej plagi setek mięczaków.
Co zrobić kiedy ślimaki opanują całe akwarium?

Jest kilka skutecznych metod walki z niechcianym towarzystwem jednak na początek należy przeprowadzić dwudniową „głodówkę”. Brak dostępu do świeżego pokarmu zmusi największe osobniki do opuszczenia kryjówek i wędrówki po szybach zbiornika. Dzięki temu z łatwością można wyłowić największe osobniki, a w przypadku plagi nawet setki,  niechcianych ślimaków. Takie działanie należy stosować na  początku każdej „antyślimakowej kuracji” nie polegającej na „resecie akwarium”. W przypadku "resetu", z oczywistych powodów, jest to zbędne.

"Reset akwarium"

Najprościej mówiąc zaaranżowanie całego zbiornika na nowo: należy wygotować lub wymienić podłoże, ponieważ jest głównym miejscem w którym przebywają, wygotować lub wymienić wszystkie korzenie, wygotować dekoracje, bardzo dokładnie oczyścić puste akwarium, grzałkę oraz wszystkie elementy filtra. Wkład filtra wymaga wymiany ponieważ znajduje się w nim bardzo dużo małych ślimaków. Metoda wymaga czasu ponieważ nowy zbiornik musi na nowo dojrzeć, warto również zostawić kilka litrów wody z akwarium aby mieć bazę do zaszczepienia zbiornika. 
Podstawowym problemem przy zastosowaniu tej metody jest przechowanie ryb - najczęściej brakuje na to miejsca a nawet dysponując innym zbiornikiem trzeba się liczyć ze śmiercią mniej odpornych na zmiany ryb.

Zalety:

 • skuteczne w 90%
 • metoda najszybsza

Wady:

 • duży nakład finansowy (rośliny, filtr, wyposażenie akwarium)
 • wymaga bardzo dużo pracy
 • kłopotliwe
 • może zakończyć się śmiercią części obsady

„Polowanie”

Często stosowaną metodą jest używanie pułapek. Sposób jest podobny do metody mechanicznej ale  ego zaletą jest zwabienie mięczaków w jedno miejsce i łatwe ich usunięcie.  Na rynku dostępne są pułapki firm JBS oraz Sera a ich cena oscyluje w granicach 30 zł. Należy pamiętać że każda pułapka wymaga  umieszczenia w niej przynęty. Umieszczanie w akwarium „pustej” pułapki może jedynie zwabić przypadkowe ślimaki ale z pewnością nie będzie skuteczne.

Rozpoczynamy od „głodówki” aby brak pokarmu zmusił ślimaki do zainteresowania się zastawionymi sidłami. W pułapce najlepiej umieścić podgotowaną marchewkę, sparzoną cukinię, sałatę lub mały kawałek miękkiego mięsa (np. wątróbkę). Pułapkę zastawimy na noc i z samego rana oczyszczamy ją z naszych więźniów. Wieczorem czynność powtarzamy. Okres „polowania” jest uzależniony od ilości  zalegają w akwarium pokarmu i ilości ślimaków, nie może być może być stosowany  długo aby nie doprowadzić do wygłodzenia innych mieszkańców.  Najlepiej stosować tę metodę cyklicznie – raz w tygodniu przez 2 dni.
UWAGA: gotowane warzywa muszą być przygotowane bez soli ! Sól zatruje zbiornik i zabije ryby!


Zalety:

 • łatwe stosowanie

Wady:

 • może zagrozić innym mieszkańcom akwarium (krewetki, ryby przydenne)
 • zanieczyszcza wodę
 • konieczność długiego stosowania tej metody
 • trudna do przewidzenia skuteczność

„Ryba na ślimaka”

Inną, często stosowaną metodą i bardzo skuteczną jest zakup ryb które żywią się ślimakami. Najpopularniejszymi są:
- Bocja wspaniała
- Kolcobrzuch zielony
- Brzanka różowa
- Wielkopłetw wspaniały
- Giętkoząb czarnobrzuchy
- Pielęgniczka ramireza

Należy jednak tak dopasować ryby aby ich temperament i wymogi odnośnie warunków (wielkość akwarium, podłoże, pokarm) aby pasowały do istniejącej obsady. Wymienione rybą są dużym zagrożeniem dla krewetek słodkowodnych (dla bocji są przysmakiem) a niektóre (np. brzanka) mogą obskubywać płetwy innych ryb.

Opis każdej wymienionej ryby znajduje się w naszej encyklopedii.


Zalety:

 • bardzo wysoka skuteczność
 • nie wymaga dodatkowego zajmowania się akwarium

Wady:

 • powiększona obsada zbiornika
 • wymagane dopasowanie ryb do istniejącej obsady
 • należy zapewnić odpowiednie warunki rybkom a nie zawsze ich wymagania są zgodne z wymaganiami  aktualnych mieszkańców
 • najedzone ryby nie będą zainteresowane ślimakami
 • zagrożenie dla krewetek

„Ogień zwalczaj ogniem czyli ślimak na ślimaka”

Moim zdaniem, najmniej inwazyjną i zarazem bardzo skuteczną metodą, jest zakup kilku ślimaków które żywią się ślimakami: Anentome Helena – popularnie nazywane Helenkami.  Wpuszczenie 4-5 sztuk do zbiornika skutecznie wyeliminuje, w kilka tygodni, nawet dużą plagę ślimaków. Helenki są rozdzielnopłciowe zatem rozmnażają się o wiele wolniej (mają również mniej liczne potomstwo) zatem kontrola populacji jest dużo łatwiejsza. Mimo że żywią się również suchym pokarmem to brak dostępu do pokarmu zwierzęcego sprawi że przestaną się rozmnażać. Jeśli jednak nastąpi niekontrolowany rozród Helenek, wystarczy umieścić w akwarium kawałek mięsa (wątróbka lub drób) aby skutecznie zwabić ślimaki do tego źródła pokarmu i wyłowić ich nadmiar. Jeżeli w akwarium znajduje się niewiele niechcianych ślimaków wystarczy tylko jedna sztuka Helenki - oczywiście sama nie będzie zdolna do rozmnażania się zatem znika problem kontrolowania populacji.

Zalety:

 • wysoka skuteczność
 • zerowa inwazyjność
 • można stosować w każdym akwarium bez względu na wielkość

Wady:

 • na efekty trzeba poczekać kilka tygodni
 • czasami wymagane jest kontrolowanie populacji

„Chemia”

Ostatecznością jest stosowanie preparatów chemicznych.  Dostępne na rynku środki bazują na związkach miedzi które doprowadzają do uśpienia lub zabicia ślimaków, niestety są również szkodliwe dla ryb i zniszczą rośliny. Mimo że wlanie preparatu do akwarium wydaje się najprostszą metodą to wymaga bardzo dużo pracy po zakończeniu kuracji: należy stosować bardzo częste wymiany wody oraz dodatkową filtrację przez węgiel aktywowany aby doprowadzić do usunięcia związków miedzi z akwarium.

Zalety:

 • szybkie działanie

Wady:

 • zabija krewetki i ryby wrażliwe na zmiany parametrów wody
 • wymaga częstych podmian wody
 • wymaga przywrócenia równowagi biologicznej  (z zaszczepieniem akwarium włącznie)

Mam nadzieję że powyższy aktykuł pomoże Wam w skutecznej walce z niechcianymi ślimakami. Powodzenia!

 

Komentarze   

 
-5 #7 Guest 2013-02-10 19:00
:-) ja miałam z ,,milion,, ślimaków wyjechałam na 5 dniową wycieczke z szkołą i nikt nie karmił moich rybek przyjechałam i wszystkie ślimaki powychodziły z wody i już nie mam ślimaków :D
Cytować
 
 
+7 #6 Guest 2012-11-03 14:42
:lol: ja mam 400 glonojadów chce ktoś?!!!!!!!!!! !!!
Cytować
 
 
+6 #5 Administrator 2012-08-31 10:39
sprzedawaj za 2 zł za sztukę :)
Cytować
 
 
+7 #4 Guest 2012-08-31 08:02
:cry: Wpuściłem do akwarium 1 Helenkę i nie mam już problemów z innymi ślimakami. niestety Helenka miała na sobie jejeczka i mam teraz 500 Helen.
Cytować
 
 
-4 #3 Guest 2012-08-25 12:17
w swoim akwarium miałam całą masę ślimaków. ok 7 dni temu wyczyściłam akwarium, umyłam solą i wyparzyłam kamienie, muszle, korzenie, gąbkę od filtra i wszystkie inne duperele. roślinki czyściłam pod wodą po listku, później rozrobiłam z wodą takie fioletowe kryształki- Kalium hypermanganicum - mają działanie odkażające (co prawda do ran) ale ja przemyłam tym i akwarium i roślinki(roślin ki moczyły się w roztworze ok 10minut), później spłukałam wodą wszystko. Z roślinek zleciały dziesiątki ślimaków. Ustawiłam akwarium, zrobiłam wszystko tak jak ma być, ale trzeba pamiętać żeby po takim wyjałowieniu akwarium dodać preparat, który pomoże rozwinąć się tym dobrym bakteriom. Ja dodawałam PROTOSOL. Na początku można rybki przegłodzić dzień czy dwa, a później podawać mniejsze dawki pokarmu. musimy tak zrobić, dlatego że kiedy nie ma odpowiedniej naturalnej flory bakteryjnej szybko zalęgną nam się pierwotniaki- woda zmętnieje i będzie po prostu śmierdziała. Bardzo ważne jest napowietrzanie.
Cytować
 
 
-6 #2 Guest 2012-05-03 13:42
:lol:
Cytować
 
 
-44 #1 Guest 2011-04-21 17:06
Przyjaciele zbiorników domowych opinie które czytacie na forach sa nie wiele warte tez czytałem tez tak sądziłem póki nie zapuściłem do zbiornika pewnej rybki ;> 20- slimaków na 1h wytłuczone teraz mam za mało ślimaków hehe jak cos moj gg 9029714 lub mail nie pisze na forum o jaką rybe chodzi bo pewni tak zwani znawcy odpiszą swoje hehe pozdrawiam
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Czy wiesz że: W europie akwarystyka rozpowszechniła się dopiero w XIX wieku.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 32 gości 

Jumi Seopilot