• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Magazyn Akwarium wycofany z dystrybucji RUCH i Kolporter

 

Otrzymaliśmy informację że Magazyn Akwarium został wycofany ze sprzedaży największych sieci dystrybucyjnych "Ruch" oraz "Kolporter". Magazyn będzie dostępny wyłącznie poprzez prenumeratę oraz w sieci sklepów Empik. Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawię redakcję MA. Poniżej odpowiedź jaką otrzymaliśmy:

 O wycofaniu MA z sieci Kolporter i Ruch myśleliśmy od wielu lat, również jeszcze wspólnie z Darkiem Firlejem. Ale wówczas zdecydowaliśmy się tylko na opuszczenie punktów Franpressu i Garmonda. Obecnie Garmond zakupuje od nas prenumeraty dla swoich klientów i to najlepsza dla nas opcja. Z Kolporterem i Ruchem coraz trudniej dojść do porozumienia, zwłaszcza w kwestiach płatności. To bardzo utrudnia pracę. Ponadto sprzedaż u tych dystrybutorów systematycznie spada. To ogólna tendencja i nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Jednak MA jest pismem zbyt drogim w produkcji, aby mógł sobie pozwolić na tak duży odsetek zwrotów, jaki odnotowywaliśmy od początku roku.
Dla reklamodawców mamy propozycję odrębnej dystrybucji własnej MA, a raczej pewnej "ekonomicznej" wersji pisma, do sieci sklepów i hurtowni.
Ponadto zaczynamy tworzenie własnej sieci sprzedaży w sklepach stacjonarnych i internetowych.
Zdaję sobie sprawę, że ta radykalna zmiana w systemie dystrybucji spowoduje spadek sprzedaży.  Dla odbiorcy to raczej powinien być sygnał dobry, bo oznacza, że nas na to stać.
Dziękuję
Hania Stepnowska

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się że poziom sprzedaży przez sieci Ruch i Kolporter wynosił około 30% nakładu. Biorąc pod uwagę nakład magazynu (tylko 5000 egzemplarzy!), 70% zwrotów oznacza że pismo trafia zaledwie do 1500 odbiorców. Mamy nadzieję że ten wynik jest satysfakcjonujący dla wydawcy, trudno nam jednak uwierzyć w rentowność wydawnictwa. Dodatkowo "hardcorowy" styl Magazynu i przeznaczenie do dla wybranej, bardzo wąskiej grupy, zaawansowanych akwarystów-pasnojatów, nie zapewni nowych klientów i wzrostu sprzedaży. Być może Magazyn Akwarium powinien przejść metamorfozę, "złagodzić" poziom artykułów i zdobyć klientów w postaci początkujących akwarystów? 

 

Komentarze   

 
0 #1 Guest 2012-08-01 22:32
To bardzo powierzchowna analiza, która nie uwzględnia ani poziomu sprzedaży w Empikach ani w prenumeracie własnej. Ale nawet poziom sprzedaży MA w porównaniu do innych pism niszowych był u tych dwu kolporterów, jak się dowiedziałam, zupełnie niezły. To nie jest decyzja o przełomowym znaczeniu, która miałaby decydować o "być albo nie być" miesięcznika. Wydawnictwo zresztą nie działa wyłącznie w oparciu o sprzedaż, jak również nie w oparciu o jeden projekt. Za uwagi na temat redakcji - dziękuję, ale nie potrafię ich skomentować, ponieważ sformułowano je zbyt ogólnie. Dziękuję. Hania Stepnowska
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Pielęgnice zebry żyją w związku monogamicznym, para zostaje ze sobą na zawsze.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości 

Jumi Seopilot