• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Brzanka cejlońska (Puntius cumingii)

 

 

 

systematyka karpiowate
pochodzenie Azja południowa: Sri Lanka
temperament spokojna, stadna ryba
pokarm roślinny, suchy, żywy, mrożony
miejsce w zbiorniku środek
wielkość akwarium 60 cm (50 litrów)
woda miękka
temperatura 22 - 27 °C
pH 7,0 pH
rozmiar ryby 5 cm
opis Ta efektowna brzanka szczególnie dobrze się prezentuje w półmroku, ale z uwagi na rośliny, których nie można pozbawić światła, dobrze jest, zamiast przyciemniać światło, tworzyć mroczniejsze strefy w cieniu odpowiednio posadzonej zieleni Należy zadbać także o wolną przestrzeń do pływania. Najlepsza dla tego gatunku jest woda dobrej jakości pH zbliżonym do obojętnego.

dymorfizm płciowy Samiec jaskrawiej ubarwiony i smuklejszy od samicy.

rozmnażanie Jest to gatunek, który rozrzuca chętnie zjada własną ikrę. Choć nie najłatwiej rozmnaża się w akwarium, czasem się to udaje, gdy znajdzie się dobrze dobrana para (samce są nieco smuklejsze i barwniejsze od samic, szczególnie w okresie tarła).Wylęg i odchowanie młodych – Typowy gatunek rozrzucający ikrę - między roślinami lub nad podłożem. Dorosłe osobniki chętnie zjadają ikrę, toteż tarlaki trzeba szybko oddzielić. Wylęg trwa około 30 godzin, a narybek należy karmić drobnym pokarmem (wrotkiem i wymoczkami). Gdy po kilku dniach zacznie swobodnie pływać, może zacząć jeść świeżo wyklutą artemię.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Czy wiesz że: Niektóre morskie krewetki np. Lysmata amboinenensis są swoistymi sanitariuszami - wynajdują i zjadają pasożyty w ciele ryby, która zwykle chętnie poddaje się takiej kuracji.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 39 gości 

Jumi Seopilot