• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Brzanka czarnoplama (Barbus filamentosus)

 

 

 

systematyka karpiowate
pochodzenie Azja południowa: Sri Lanka, południowe i południowo-zachodnie Indie.
temperament spokojna, stadna ryba
pokarm roślinny, suchy, żywy, mrożony
miejsce w zbiorniku środek
wielkość akwarium 60 cm (200 litrów)
woda miękka, lekko kwaśna
temperatura 20 - 25 °C
pH 7,0 pH
rozmiar ryby do 15 cm
opis Znana wśród hobbystów od ponad 40 lat i ciesząca się popularnością, mimo że dorosłe osobniki są dość duże jak na gatunek akwariowy. Połyskujące łuski brzanki czarnoplamej i duża aktywność czynią z niej bardzo atrakcyjną rybkę, szczególnie gdy jest trzymana w ławicy, w akwarium z przyciemnionym oświetleniem uwydatniającym jej imponujące łuski.
Młode brzanki czarnoplame znacznie się różnią od dorosłych osobników, ponieważ mają trzy pionowe czarne prążki na ciele, natomiast dorosłe - czarną plamę w pobliżu nasady ogona (tzn. nieco przed płetwą ogo¬nową). Kolejna ciekawostka: gatunek ten, w odróżnieniu od innych brzan, nie ma wąsików.
Brzanka ta jest nieco większa od pozostałych brzanek hodowanych w akwariach. To gatunek aktywny, potrzebujący dużego zbiornika ze sporą ilością wolnej przestrzeni do pływania (zbiornik 200 litrów) i gęstymi strefami roślinnymi. W małych zbiornikach można trzymać jedynie formy młodociane. Zalecane jest niezbyt jaskrawe światło.

dymorfizm płciowy Samce są mniejsze, mają wydłużoną płetwę grzbietową i intensywniejsze ubarwienie

rozmnażanie Podczas tarła u samców rozwijają się w okolicy pyska i na pokrywach skrzelowych niewielkie białe narośle (guzki godowe). Narośle te oznaczają, że samiec jest gotowy do tarła - nie należy ich mylnie brać za objawy choroby!
Rozrzuca ikrę na gęsto zarośniętym obszarze, po czym ikrę, bądź tarlaki, należy przełożyć do innego zbiornika. Wylęg trwa od półtora do dwóch dni, w zależności od temperatury wody.
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Czy wiesz że: Mieczyki potrafią zmieniać płeć. Samiec może zamienić się w samicę przy zachowaniu gonopodium i stać się zdolnym do rozrodu.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 51 gości 

Jumi Seopilot