• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Brzanka purpurowa (Barbus nigrofasciatus)

 

 

 

systematyka karpiowate
pochodzenie Azja południowa: Sri Lanka
temperament spokojna, stadna ryba
pokarm roślinny, suchy, żywy, mrożony
miejsce w zbiorniku środek
wielkość akwarium 80 cm (120 litrów)
woda miękka, lekko kwaśna
temperatura 22 - 26 °C, trochę wyższa w okresie godowym
pH 6,0 - 7,5 pH
rozmiar ryby 6 cm
opis
Jest to jedna z najbardziej lubianych i najpiękniejszych brzanek. W okresie godowym u samców występuje intensywne, naprawdę niezwykłe, ubarwienie - głównie na głowie i „ramionach". Widok ławicy samców, które w tym okresie pływają w przytłumionym świetle, prezentując się przed mniejszymi, szarawymi, lecz i tak atrakcyjnymi samicami, trudno z czymkolwiek porównać.

Rybka prezentuje się najlepiej w przyciemnionym świetle akwarium. Podobnie jak pozostałe brzanki jest rybą bardzo aktywną, lubiącą strefy zarośnięte z wolną przestrzenią do pływania. Woda w akwarium powinna być miękka i lekko kwaśna.
Bardzo płochliwe rybki, które nieodpowiednio transportowane lub wprowadzone do akwarium bez należytej ostrożności mogą ucierpieć, zatem gdy przenosi się brzanki różowe ze sklepu do domu, należy im zapewnić jak najmniej stresu związanego ze zmianą środowiska.


dymorfizm płciowy Samiec intensywniej ubarwiony

rozmnażanie Gatunek rozrzucający i zjadający ikrę, odbywający tarło zwykle rano w roślinności o pierzastych liściach. Tak jak w przypadku innych brzanek z tego regionu twarda woda osłabia zapłodnienie ikry. Wylęgu narybku można oczekiwać po około jednej dobie. Młode należy zacząć karmić kilka dni później, gdy zaczną swobodnie pływać.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Czy wiesz że: Mieczyki potrafią zmieniać płeć. Samica może się zmienić w samca, lecz odwrotna sytuacja zachodzi bardzo rzadko.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 37 gości 

Jumi Seopilot