• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Brzanka wielkołuska (Barbus oligolepis)

 

 

 

systematyka karpiowate
pochodzenie Azja południowa: Sumatra, Indonezja
temperament spokojna, stadna ryba
pokarm roślinny, suchy
miejsce w zbiorniku środek
wielkość akwarium 100 cm (200 litrów)
woda miękka, lekko kwaśna
temperatura 20 - 24 °C
pH 6,0 - 6,5 pH
rozmiar ryby 15 cm
opis W wyniku tego samce brzanki wielkołuskiej, samce bardziej ubarwione niż samice, często nie mogą ukazać swego piękna, nim nie zadomowią się w akwarium hobbysty. Gdy to nastąpi, nabierają atrakcyjności, tym bardziej że zdrowe samce cały czas prezentują się sobie nawzajem i konkurują z innymi, przy czym rzadko - jeśli w ogóle i dochodzi między nimi do walk.

Gatunek ten czuje się najlepiej w miękkiej dojrzałej wodzie, o nieco kwaśnym odczynie pH między 6 a 6,5. W takich warunkach samce dobrze się wybarwiają. Podobnie jak w przypadku innych brzanek akwarium powinno być po bokach, rogach i przy tylnej szybie strefy mocno obsadzone roślinnością, z wolną przestrzenią do pływania z przodu zbiornika.

dymorfizm płciowy samce intensywniej ubarwione

rozmnażanie Gatunek ten rozrzuca ikrę, ale wieloma małymi partiami (zwykle po jednym ziarnie), między pierzastymi roślinami, najczęściej blisko powierzchni wody. Należy też do gatunków zjadających ikrę. Ze względu na waleczność samców lepiej jest, by ryby te tarty się w odrębnych parach niż w grupie. Wylęg następuje półtora do dwóch dni później, w zależności od temperatury.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Czy wiesz że: Szczęki piranii mogą być używane jako nożyczki do obcinania włosów. Plemiona żyjące w Amazonii używają tego narzędzia do strzyżenia.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 47 gości 

Jumi Seopilot