• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Danio tęczowy (Brachydanio albolineatus)

 

 

 

systematyka karpiowate
pochodzenie Azja południowa: Birma , Tajlandia, Sumatra, Półwysep Malajski
temperament spokojna, stadna ryba
pokarm roślinny, suchy, żywy, mrożony
miejsce w zbiorniku środek
wielkość akwarium 60 cm (50 litrów)
woda miękka, lekko kwaśna
temperatura 22 - 28 °C
pH 6,5 - 7,0 pH
rozmiar ryby 6 cm
opis Ładne, smukłe rybki w nieco ku górze skierowanym pyskiem. Ubarwienie u Danio Tęczowego ciała zmienia się - jest zależne od kąta padania światłą - zmienia się od błękitnego do fioletowego. Wydłużony zbiornik z gruboziarnistego żwiru powinien być gęsto obsadzony roślinami jednak z przodu akwarium należy zostawić wolną przestrzeń do pływania.
Odławianie danio przy użyciu siatki to trudne zadanie z powodu ich zwinności i szybkiego przemieszczania się. Nigdy nie należy ryby przeznaczonej do odłowu „gonić" aż do stanu wycieńczenia, gdyż taki stres jest niepotrzebny i może być szkodliwy. Lepiej uzbroić się w cierpliwość, przygotować dwie siatki zamiast jednej oraz przed przystąpieniem do odłowu wyłączyć oświetlenie w zbiorniku i w pokoju.
Dla danio najlepiej się nadają długie akwaria. Nadmierna dbałość o wodę nie jest konieczna, ale najodpowiedniejsza będzie woda miękka, o lekko kwaśnym odczynie.

dymorfizm płciowy samce smuklejsze, mają wyraźniejsze kolory

rozmnażanie Osiąga się dobre wyniki, wprowadzając do akwarium jedną samicę, a po niej dwóch samców. Ikra, złożona na pierzastych roślinach w płytkiej wodzie, może stać się łupem tarlaków, które z tego powodu należy jak najszybciej odłowić po zakończeniu tarła. Młode wykluwają się po około półtora do dwóch dni.
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Czy wiesz że: Niektóre morskie krewetki np. Lysmata amboinenensis są swoistymi sanitariuszami - wynajdują i zjadają pasożyty w ciele ryby, która zwykle chętnie poddaje się takiej kuracji.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 38 gości 

Jumi Seopilot