• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Razbora czerwonopręga (Rasbora pauciperforata)

 

 

 

systematyka karpiowate
pochodzenie Azja południowa: Tajlandia, Malezja, Sumatra, Kambodża, Borneo
temperament spokojna, stadna ryba
pokarm roślinny, suchy, żywy, mrożony
miejsce w zbiorniku środek, góra
wielkość akwarium 60 cm (50 litrów)
woda lekko kwaśna
temperatura 23 - 26 °C
pH 6,0 - 6,8 pH
rozmiar ryby 7 cm
opis Razbora czerwonopręga utrzymany w stadzie, w wodzie z dodatkiem garbników i przy niezbyt jaskrawym oświetleniu staje się rybą niezwykle atrakcyjną.
Mimo tych wymagań razbora czerwonopręga toleruje warunki panujące w większości zbiorników towarzyskich i to, wraz ze spokojnym i towarzyskim usposobieniem oraz powszechnością występowania, powoduje, że ryba ta staje się częstym mieszkańcem akwariów towarzyskich na całym świecie.
Interesującym zachowaniem razbory czerwonopręgiej jest częste pozostawanie w bezruchu w środkowej strefie toni wodnej, jakby wbrew ławicowej naturze tej ryby. Delikatnie wachluje wtedy płetwami brzusznymi i rozpościera pozostałe, aby utrzymać pozycję. To jedyna sytuacja poza okresem godowym, kiedy łatwo dostrzec dymorfizm płciowy, ponieważ samce są nieznacznie smuklejsze aniżeli samice. Kiedy samice są pełne ikry, różnica ta jest jeszcze wyraźniejsza.
Potrzebuje Wolną przestrzeń do pływania, wraz ze strefami porośniętymi gęstą roślinnością. Mimo że czasem bywa płochliwa, jest gatunkiem aktywnym, lubiącym towarzystwo innych gatunków o podobnej wielkości. Woda powinna być miękka, nieco kwaśna, ale dopuszczalne są pewne odstępstwa. Razbora czerwonopręga wygląda szczególnie okazale (podobnie jak inne razbory) w wodzie z dodatkiem garbników, np. z korzeni czy torfu. Wskazane są częste częściowe wymiany wody na świeżą.

dymorfizm płciowy samiec smuklejszy

rozmnażanie Ten rozrzucający ikrę gatunek trudno nakłonić do tarła. Łatwiej o to, gdy para ma możliwość dobrać się naturalnie w stadzie. Wylęg narybku trwa około półtora do dwóch dni.
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Czy wiesz że: Początki akwarystyki datowane są na ponad 2,5 tys. lat przed naszą erą.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 44 gości 

Jumi Seopilot