• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Smukleń pryskacz (Copella arnoldi)

 

 

 

systematyka karpiowate
pochodzenie Ameryka południowa: Gujana
temperament spokojna
pokarm suchy, żywy
miejsce w zbiorniku góra
wielkość akwarium 80 cm (120 litrów)
woda miękka, lekko kwaśna
temperatura 24 - 29 °C
pH 5,8 - 7,0 pH
rozmiar ryby samiec - 8 cm, samica - 6 cm
opis Niezykła ryba zawdzięczająca swą nazwę zwyczajową oryginalnym zachowaniom w czasie tarła. Zamiast składać ikrę w wodzie, jak czyni to większość ryb, ta niezwykła ryba wyskakuje z wody, przyczepia się na chwilę do dolnej strony szerokiego liścia zwisającego parę centymetrów nad nią (dzięki lepkości mokrej powierzchni), składa kilka ziaren ikry i następnie z powrotem opada do wody. Proces ten powtarza aż do złożenia około 200 ziaren.
Ze względu na właściwą temu gatunkowi umiejętność skakania należy go trzymać w akwarium ze szczelną pokrywą. Wolna przestrzeń do pływania i roślinność unosząca się na powierzchni wody będzie znakomicie służyć C. arnoldi. Smukleń nadaje się do akwarium towarzyskiego, można go hodować w parze lub ławicy. Najlepiej się czuje w wodzie miękkiej, lekko kwaśnej, najlepiej z dodatkiem garbników uzyskanych dzięki zastosowaniu wkładu torfowego w filtrze, korzenia w roli dekoracji akwarium lub dostępnych w handlu wyciągów torfowych.


dymorfizm płciowy Samiec większy od samicy

rozmnażanie Samica smuklenia pryskacza składa ikrę na dolnej części szerokich liści, kilka centymetrów nad powierzchnią wody. W zbiorniku do tarła powinna zatem być odpowiednio duża przestrzeń między powierzchnią wody a pokrywą. Samiec zrasza ikrę przez dwa do trzech dni, do chwili wyklucia się młodych.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Pielęgnice zebry żyją w związku monogamicznym, para zostaje ze sobą na zawsze.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 43 gości 

Jumi Seopilot