• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Żwawik czerwieniak (Aphyocharax anisitsi)

 

 

 

systematyka kąsaczowate
pochodzenie Ameryka południowa:Argentyna
temperament spokojna, stadna ryba
pokarm roślinny, suchy, żywy, mrożony
miejsce w zbiorniku środek, góra
wielkość akwarium 80 cm (120 litrów)
woda miękka lub średnio twarda, regularnie znacznie odświeżana
temperatura 18 - 28 °C
pH 7,0 pH
rozmiar ryby 5 cm
opis Jest to spokojna rybka ławicowa, którą powinna żyć w akwarium z wolną przestrzenią do pływania w przedniej części, jak i roślinnością po bokach i z tyłu zbiornika. Parametry wody (jej pH i twardość) nie są znaczące, należy jednak unikać gwałtownych ich wahań.
Wszystkie płetwy prócz bezbarwnych piersiowych, szczególnie odbytowa i ogonowa, są silniej lub słabiej zabarwione na czerwono. Jeśli dodać do tego charakterystyczne srebrno-błękitne zabarwienie tułowia, otrzymujemy prawdziwy wodny klejnot, który ozdobi każde akwarium towarzyskie.
Żwawiki czerwone można trzymać w nieogrzewanych (tzw. zimnowodnych) akwariach, w których przetrwają bez nadmiernego cierpienia, jeśli tylko nie dopuści się do długotrwałego, znacznego spadku temperatury poniżej zalecanego zakresu. Niestety, w zimnej wodzie rybki te stracą swe atrakcyjne ubarwienie.

dymorfizm płciowy samiec smuklejszy, z intensywniej czerwonymi płetwami. Na płetwie odbytowej ma rząd haczyków, który oglądany gołym okiem wygląda jak delikatna, jasna kreseczka.

rozmnażanie Do tarła można łatwo doprowadzić, podnosząc temperaturę wody do górnych granic. Jest to gatunek rozrzucający i chętnie zjadający ikrę, toteż tarlaki należy odłowić natychmiast po zakończeniu tarła.

Akwarium tarliskowe powinno mieć długość co najmniej 50 cm, przy pojemności około 20 l i poziomie wody około 10 cm, całkowicie szklane i odkażone. Wskazane jest użycie rusztu ikrowego - jeżeli nie jest to możliwe, to dno zaścielamy warstwą przyciśniętych kamykami miękkolistnych roślin. Zarówno rośliny, jak i kamyki dezynfekujemy (p. neon Innesa). Woda powinna być miękka (twardość ogólna 6-9°n, twardość węglanowa poniżej 2°n), o pH 7 i temperaturze 24'26"C, idealnie przezroczysta. Jej pochodzenie nie ma specjalnego znaczenia, musi być jednak wolna od zanieczyszczeń chemicznych. Dobór tarlaków nie jest z reguły problemem, samica powinna mieć wyraźnie zaokrąglony brzuch. Jeżeli ryby wycierają się już w akwarium ogólnym, to niezbędne może okazać się rozdzielenie ich według płci na 6-7 dni i obfite karmienie. W tym czasie samice wypełniają się ikrą. Przeznaczonych do rozrodu samców nie wolno odławiać siatką (p. zwinnik Costello). Akwarium tarliskowe stawiamy w spokojnym (!), jasno oświetlo-nym miejscu. Tarlaki przenosimy wieczorem. Można wycierać parę ryb, lub też samce i samice gromadnie w proporcji 2:1. Tarło następuje z reguły następnego dnia rano. Szkliście przezroczysta ikra składana jest w toni wody, skąd opada na dno. Po tarle ryby dorosłe wyławiamy, gdyż łapczywie pożerają one złożoną ikrę. Akwarium tarliskowe lekko zacieniamy papierem. Gdy narybek zaczyna pły-wać w pozycji horyzontalnej, akwarium stopniowo odsłaniamy i rozpoczynamy karmienie. Młode żwawiki nie są zbyt wybredne w wyborze pokarmu, chociaż lepiej rosną przy podawaniu pokarmu żywego niż suchego. Dalsze postępowanie przy wychowie narybku jest podobne, jak u neona Innesa. Przy obfitym karmieniu i dostatecznej ilości miejsca oraz regularnym odświeżaniu wody młode żwawiki rosną bardzo szybko.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Czy wiesz że: Rekiny posiadają ampułki Lorenziniego pozwalające wykrywać niewielkie ładunki elektryczne wytwarzane przez mięśnie poruszających się ofiar.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 57 gości 

Jumi Seopilot