• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Żałobniczka czarna, Tetra czarna (Gymnocorymbus ternetzi)

 

 

 

systematyka kąsaczowate
pochodzenie Ameryka południowa: dorzecze rzek Paraquay i Guapore w południowo-zachodniej części brazylijskiego stanu Mato Grosso
temperament spokojna, stadna ryba
pokarm roślinny, suchy, żywy, mrożony
miejsce w zbiorniku środek
wielkość akwarium 60 cm (50 litrów)
woda miękka, lekko kwaśna
temperatura 20 - 28 °C
pH 7,0 pH
rozmiar ryby 6 cm
opis Rybka łatwa w hodowli, gatunek zgodny z innyi rybami. Młodsze osobniki są bardzo towarzyskie, przebywają najchętniej w gromadzie w niezarośniętej części akwarium, w środkowej warstwie wody; starsze osobniki przebywają częściej pojedynczo między roślinami.
Zalecane jest akwarium średnie lub duże, częściowo dobrze zarośnięte, z wolną przestrzenią do pływania. Nie za silne oświetlenie, niezbędne jest częściowe zaciemnienie akwarium przez rośliny pływające oraz dodatki garbników.
Woda powinna być przede wszystkim czysta, a poza tym miękka i kwaśna, chociaż czarna tetra jest gatunkiem wytrzymałym i tolerującym odstępstwa od tych parametrów. Należy jednak unikać stosowania świeżej wody wodociągowej.
Ryby te powinny być hodowane w ławicy, gdyż wtedy najlepiej się czują i prezentują. Odmiany z krótszymi płetwami mogą z powodzeniem z innymi gatunkami ryb towarzyskich, ale odmiany weloniaste mogłyby ucierpieć, gdyby miały za współmieszkańców ryby obgryzające płetwy.

dymorfizm płciowy samiec mniejszy i smuklejszy, końce płetwy ogonowej ma wyraźnie białe

rozmnażanie Żałobniczka jest typowym gatunkiem rozrzucającym i zjadającym ikrę. Składa ikrę między roślinami pierzastymi, a młode wylęgają się po około jednej dobie.
Wskazane jest akwarium tarliskowe o pojemności 30-50 l, poziom wody około 25 cm, woda: twardość ogólna 5-10°n, twardość węglanowa poniżej 2°n, pH około 1, temperatura 26-28°C. Tarło następuje często po dwóch, trzech, a nawet czterech dniach. Żałobniczki są często bardzo produktywne - według niektórych autorów z jednego tarła można uzyskać nawet ponad 2000 ziaren ikry. Młode Żałobniczki karmimy najpierw pierwotniakami, a następnie, pyłem" zawierającym larwy oczlików. Jedzą również suche pokarmy. W miarę wzrostu należy młodym rybkom zapewnić odpowiednio wiele miejsca do pływania i odświeżać wodę.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Czy wiesz że: Węgorz Elektryczny to mała elektrownia - moze wytwarzać napięcie dochodzące do 300-600V i natężeniu poniżej 1A.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 57 gości 

Jumi Seopilot