• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Zwinnik jarzeniec (Hemigrammus erythrozonus)

 

 

 

systematyka kąsaczowate
pochodzenie Ameryka południowa: Gujana
temperament spokojna, stadna ryba
pokarm roślinny, suchy, żywy, mrożony
miejsce w zbiorniku przydenne
wielkość akwarium 60 cm (50 litrów)
woda miękka, lekko kwaśna
temperatura 22 - 28 °C
pH 6,5 - 7,0 pH
rozmiar ryby 4,5 cm
opis Spokojna, stadna, zajmująca niższe warstwy wody rybka. Samce tworzą rewiry, ale nie walczą w ich obronie, ograniczając się do odstraszania potencjalnych konkurentów. Zwinnik jarzeniec, podobnie jak inne małe zwinniki, zwykle pływa w ławicy z rybami podobnej wielkości, zwłaszcza jeśli akwarium jest zamieszkiwane przez więcej przedstawicieli tego gatunku. Jest spokojny, pokojowo nastawiony do innych, lecz sam często pada ofiarą bardziej agresywnych ryb.
Wymaga zarówno otwartej przestrzeni do pływania, jak i miejsc gęsto obsadzonych roślinami. Najlepiej służy mu miękka, lekko kwaśna woda, lecz toleruje także niewielkie odstępstwa, jednak w przypadku tarła warunki muszą być spełnione. Zmiany w parametrach wody nie powinny być gwałtowne. Naturalne piękno tych ryb wyeksponuje dodanie do wody garbników. Można je uzyskać, umieszczając w akwarium korzeń lub stosując w filtrze wkład torfowy.

dymorfizm płciowy Samice są większe od samców i mają zaokrąglony brzuch

rozmnażanie Jest gatunkiem rozrzucającym ikrę. Należy utrzymać w czasie tarła temperaturę 28 C, wodę miękką i kwaśną z dodatkiem garbników. Tarło może odbywać się zarówno w ławicy jak i parami. Samców przeznaczonych do rozrodu w żadnym wypadku nie przenosimy przy pomocy siatki. Wylęg trwa ok. jednego dnia. Ikra jest wrażliwa na zanieczyszczenia chemiczne, grzyby, bakterie i pierwotniaki. Narybkowi regularnie podajemy małe porcje drobnych żywych pokarmów. W trakcie wychowu narybku istotną rolę odgrywa okresowe i regularne odświeżanie części wody, ponieważ są one wrażliwe na nadmiar związków azotowych.
UWAGA: Przeznaczonych do rozrodu samców nie należy wyławiać siatką, która uszkadza haczyki znajdujące się na płetwie odbytowej, niezbędne do odbycia owocnego tarła.
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Czy wiesz że: Danio pręgowane potrafi zregenerować swoje uszkodzone serce. W jego sercu znajdują się komórki progenitorowe odbudowujące uszkodzoną tkankę serca.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 58 gości 

Jumi Seopilot