• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Ancistrus hoplogenys

 

 

 

systematyka zbrojnikowate
pochodzenie Ameryka południowa: Brazylia
temperament spokojna
pokarm roślinny
miejsce w zbiorniku przydenne
wielkość akwarium 80 cm (120 litrów)
woda miękka, kwaśna
temperatura 21 - 26 °C
pH 6,0 - 7,0 pH
rozmiar ryby 10 cm
opis O atrakcyjności Ancistrus hoplogenys stanowią jego liczne „wąsiki" - wyglądające bardziej na wypustki - które u samców ulokowane są wokół otworu gębowego, pyszczka i czoła. Samicom albo brakuje tej ozdoby, albo wypustki są u nich niewielkie.
Wszystkie gatunki prowadzą nocny tryb życia, większość czasu w ciągu dnia spędzają w kryjówkach, a budzą kię z nadejściem zmroku.
Najlepiej jest zapewnić im kryjówki z korzeni unoszących się w wodzie lub na dnie zbiornika. Aby móc podziwiać je w nocy można zastosować świetlówkę fluorescencyjną. Ponieważ niszczą rośliny i je zjadają, dlatego też należy obsadzić akwarium roślinami wytrzymałymi i szerokolistnymi. Ryby te lubią wodę dość miękką, kwaśną, lecz także toleruje inne warunki.

Jest to gatunek roślinożerny, szczególnie chętnie żywi się glonami. Spożywaj pokarm roślinny w tabletkach, granulkach i płatkach, a także świeże rośliny, na przykład sałatę i plasterki surowego ziemniaka. Zjada także pokarm o mniejszej zawartości składników roślinnych, na przykład zwykły granulat.

dymorfizm płciowy Samiec posiada wypustki wokół otworu gębowego

rozmnażanie Ikrę składają wewnątrz pustych korzeni (lub w podobnych miejscach) i pilnuje jej większy i bardziej wąsaty samiec. Potem strzeże także narybku przez 2-3 tygodnie po wylęgu.

 

Komentarze   

 
0 #1 Guest 2013-01-20 21:38
Mam pytanie niedawno wykluły mi się małe ancistrusy hoplogenyusy (glonojady) od tego momentu w tej części akwarium jest mętna woda dlaczego tak się dzieje proszę w innym komentarzu o odpowiedź. Please :roll: :P :o :-? :-) :lol: :D 8)
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Czy wiesz że: Najbardziej płodna rybą to Mola mola z rodziny Molidae, składający do 300 mln sztuk ikry.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 41 gości 

Jumi Seopilot