• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Bystrzyk pięknopłetwy (Hyphessobrycon pulchripinnis)

 

 

 

systematyka kąsaczowate
pochodzenie Ameryka południowa: środkowa Brazylia
temperament spokojna, stadna ryba
pokarm roślinny, suchy, żywy, mrożony
miejsce w zbiorniku środek
wielkość akwarium 60 cm (50 litrów)
woda miękka, lekko kwaśna
temperatura 23 - 28 °C
pH 5,5 - 7,0 pH
rozmiar ryby 5 cm
opis Jest aktywną rybą stadną, która wymaga zarówno otwartej przestrzeni do pływania, jak i gąszczu roślinnego. Woda z dodatkiem garbników oraz przyćmione światła uwydatniają kolory. Parametry wody nie mają większego znaczenia, toleruje różne odczyny pH i twardość, pod warunkiem jednak, że zmiany nie będą gwałtowne, a ogólna jakość wody - dobra.

dymorfizm płciowy U samicy ciemny brzeg płetwy odbytowej tylko wąsko przyczerniony. u samca szerzej i mocniej czarny. Samiec szczuplejszy, samica "pełniejsza" w partii brzusznej.

rozmnażanie Dość trudne z powodu kłopotów z dobraniem właści-wej pary. Ryby powinny być trzymane w optymalnych warunkach i obficie karmione urozmaiconym pokarmem. Szczególnie wskazany jest dodatek pokarmu roślinnego. Przy odpowiednim karmieniu brzuszki przynajmniej niektórych samic wypełniają się ikrą i osobniki te są wycierane przez samce w akwarium ogólnym. Te spontaniczne tarta zachodzą zwykle po odświeżeniu wody, w godzinach rannych lub przedpołudniowych. Obserwacje autora sugerują, że stymulu-jące działa tutaj wąska wiązka promieni słonecznych oświetlająca "punktowo" akwarium, którego pozostałe partie powinny pozo-stawać w cieniu. Tarła ryb należy dyskretnie obserwować i do rozmnażania wybrać tę parę, która obficie składa ikrę. Ikra koloru lekko żółtawego jest wydalana do wody w pobliżu gałązek miękkolistnych roślin. Po skończonym tarle wybraną parę przenosimy do oddzielnego, dużego akwarium, gdzie zapewniamy jej optymalne warunki. Z reguły po kilkunastu dniach ryby są znowu gotowe do tarła. Tak długo, jak długo planujemy wycieranie dobranej pary, oddzielamy ją od swych pobratymców. Akwarium tarliskowe przygotowujemy w podobny sposób, jak w przypadku zwinnika Costello. Woda w akwarium tarliskowym powinna być bardzo miękka do miękkiej (twardość ogólna 4-8°n, twardość węglanowa równa zero). lekko kwaśna (pH około 6,8), o temperaturze 27-28°C, idealnie przezroczysta. Wodę przygotowujemy podobnie. Jak u neona fnnesa, z tym że nie wskazany jest zbyt duży dodatek garbników. Przenoszenie ryb do akwarium tarliskowego, postępowanie z nimi oraz wychów narybku, jak u neona Innesa. Bystrzyk pięknopłetwy Jest często bardzo produktywny, co należy mieć na uwadze przy przekwaterowywaniu narybku do większego akwarium.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Czy wiesz że: Niektóre morskie krewetki np. Lysmata amboinenensis są swoistymi sanitariuszami - wynajdują i zjadają pasożyty w ciele ryby, która zwykle chętnie poddaje się takiej kuracji.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 58 gości 

Jumi Seopilot