• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Drobnoustek Beckforda (Nannostomus beckfordi)

 

 

 

systematyka kąsaczowate
pochodzenie Ameryka południowa: środkowa Amazonka, dolne dorzecze Rio Negro i Gujany
temperament spokojna, stadna ryba
pokarm roślinny, suchy, żywy, mrożony
miejsce w zbiorniku środek
wielkość akwarium 60 cm (50 litrów)
woda miękka, lekko kwaśna
temperatura 24 - 30 °C
pH 6,0 - 7,5 pH
rozmiar ryby 5 cm
opis Ryba spokojna i ustępliwa, nadaje się do hodowli w towarzystwie zgodnych gatunków ryb.Przebywa przeważnie w środkowej lub górnej warstwie wody, można ją hodować także w mniejszych zbiornikach dobrze obsadzonych roślinami.
Drobnoustek Beckforda to wyjątek wśród drobnoustków, jako że jest nieco grubszy i nie wymaga gęstej obsady roślinnej, koniecznej dla dobrego samopoczucia innych drobnoustków. Preferuje natomiast wodę miękką, kwaśną, najlepiej z dodatkiem garbników, oraz niezbyt jaskrawe oświetlenie. Zjada większość drobnych pokarmów, w szczególności drobny pokarm żywy.
Akwarium minimum 50 cm i 40 litrów. Gęsto obsadzone roślinami o szerokich liściach, które mogą służyć do składania ikry, jednak należy pozostawić wolną przestrzeń do pływania. Zbiornik najlepiej urządzić w ciemnych kolorach.

dymorfizm płciowy Samce są szczuplejsz i mają mocniejsze (zwłaszcza w fazie zalotów) czerwone ubarwienie z czerwienią na płetwach grzbietowej, ogonowej i odbytowej, a ich płetwy brzuszne maja jasnoniebieskie końce.Samice są raczej brązowożółte, z czarną i złotą podłużną wstęgą, i znacznie pełniejsze.


rozmnażanie Gatunki te nie są łatwe do rozmnożenia w warunkach akwariowych. Rybom należy zapewnić niezbyt jaskrawe światło, miękką, kwaśną wodę, gęstą roślinność, np. mech jawajski (Vesicularia dubyana), oraz podwyższoną temperaturę do ok. 30°C. Są to ryby rozrzucające i pożerające ikrę. Wylęg trwa 1-3 dni.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Czy wiesz że: Początki akwarystyki datowane są na ponad 2,5 tys. lat przed naszą erą.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 57 gości 

Jumi Seopilot