• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Hokejówka krótkopręga (Thayeria obliqua)

 

 

 

systematyka kąsaczowate
pochodzenie Ameryka południowa: Brazylia
temperament spokojna, stadna ryba
pokarm roślinny, suchy, żywy, mrożony
miejsce w zbiorniku środek, góra
wielkość akwarium 80 cm (80 litrów)
woda miękka, lekko kwaśna
temperatura 22 - 28 °C
pH 6,5 - 7,2 pH
rozmiar ryby 8 cm
opis Hokejówki to ryby spokojne i mało wymagające, zatem doskonale się nadają do akwariów towarzyskich. Hokejówki pływają w bardzo charakterystyczny sposób - głowa jest wyraźnie wyżej niż płetwa ogonowa. Taki sposób pływania ułatwia im żerowanie pod lustrem wody i wychwytywanie opadających owadów oraz ich larw. est zdecydowanie rybą stadną i bardzo dynamiczną. Z względu na swój ciekawy rysunek na ciele, hokejówki mogą tworzyć doskonały kontrast z innymi kąsaczowatymi. Swoją nazwę zawdzięczają właśnie charakterystycznemu rysunkowi przypominającemu kij hokejowy.
Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinnością. Ważna jest także spora wolna przestrzeń, ponieważ ryby te lubią pływać w otwartej toni wodnej w przedniej części akwarium, szczególnie, kiedy żyją w stadzie. Daje to poszczególnym osobnikom większe poczucie bezpieczeństwa, niż kiedy hodowane są pojedynczo lub w parach. Woda powinna być miękka i lekko kwaśna, ale dopuszczalne są także pewne odstępstwa, pod warunkiem że zmiany przeprowadzane będą stopniowo i z zapewnieniem odpowiedniej czystości wody i jej natlenienia.

dymorfizm płciowy Samce są bardziej smukłe, natomiast samice mają bardziej zaokrąglony brzuch.

rozmnażanie Rozmnożenie hokejówek nie jest zadaniem łatwym. W celu doprowadzenia do tarła należy zwiększyć ilość dostarczanego pokarmu. Dojrzałe do tarła samice posiadają wyraźnie zaokrąglone i uwypuklone brzuszki. Zbiornik tarliskowy musi być bardzo czysty, odkażony oraz dosyć duży. Woda powinna być świeża o temperaturze 27-28, dobrze napowietrzona oraz lekko kwaśna. W tym zbiorniku nie karmimy dorosłych osobników. W akwarium tarliskowym można zamontować ruszt ikrowy. Do tarła dobieramy jedną parę tarlaków lub grupę z przewagą samców. Do tarła przystępują zazwyczaj późnym popołudniem lub wieczorem. Przebiega ono w sposób bardzo burzliwy. Ikrę rzucają partiami po całym zbiorniku. Hokejówki składają ikrę, a następnie z chęcią ją zjadają, dlatego zaraz po tarle odławiamy dorosłe osobniki. Z uwagi na fakt, że samce w trakcie tarła wydalają bardzo duże ilości spermy, wskazana jest częściowa wymiana wody po tarle, aby zapobiec zmętnieniu wody. Woda ta powinna być przygotowana wcześniej o identycznych parametrach. Ikra hokejówek jest bardzo wrażliwa na światło, dlatego przysłaniamy akwarium. Młode wylegają się po około 15 godzinach. Narybek zaczyna pływać po około 4 dniach. W tym momencie możemy stopniowo rozpocząć odsłanianie akwarium. Małe hokejówki karmimy wrotkami i pantofelkami. Później możemy podawać im larwy solowców i zooplankton. W odpowiednich warunkach młode rosną stosunkowo szybko. Po kilku tygodniach mogą mieć nawet 1 cm długości. Dojrzałość płciową osiągają po upływie około 8 miesięcy.

 

Komentarze   

 
0 #1 Guest 2010-06-30 18:14
mam dwie ładne są
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Czy wiesz że: Mieczyki potrafią zmieniać płeć. Samiec może zamienić się w samicę przy zachowaniu gonopodium i stać się zdolnym do rozrodu.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 57 gości 

Jumi Seopilot