• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Akara błękitna (Aequidens pulcher)

 

 

 

systematyka pielęgnicowate
pochodzenie Ameryka południowa: Kolumbia, Panama, Trynidad i północna Wenezuela
temperament agresywna
pokarm roślinny, suchy, żywy, mrożony
miejsce w zbiorniku środek
wielkość akwarium 120 cm (200 litrów)
woda miękka, lekko kwaśna
temperatura 18 - 25 °C
pH 7,0 pH
rozmiar ryby 20 cm
opis Akary nie należą do ryb delikatnych, mogą więc zniszczyć drobniejsze rośliny. Dlatego najlepiej obsadzić akwarium odporniejszymi gatunkami roślin bądź dekorować zbiornik sztuczną zielenią. Rybom tym należy zapewnić zarówno otwartą przestrzeń do pływania, jak i kryjówki. Parametry wody nie mają znaczenia, jeśli jest ona dobrej jakości. Akary tolerują różne odczyny pH i różne stopnie twardości.
Ze względu na sporą wielkość oraz bynajmniej niebojaźliwą naturę nie nadaje się zbytnio do akwarium wielogatunkowego, w którym pływają małe lub delikatne gatunki. Jednak doskonale się sprawdzi w akwarium z innymi większymi, silnymi rybami, jeżeli tylko sam zbiornik będzie duży i z odpowiednią liczbą kryjówek.
Zasadniczo akary błękitne są łagodne, nawet w stosunku do przedstawicieli własnego gatunku. Jednak dorosłe osobniki, podobnie jak pary w czasie tarła(szczególnie kiedy chronią ikrę lub narybek) mogą się stać nietolerancyjne. Dobrze dobrana para będzie także świetnymi rodzicami i po odbyciu pierwszego tarła, trzeć się będzie ponownie kilkakrotnie w jednym sezonie.

dymorfizm płciowy samice są bardziej matowe i mniejsze, samce mają dłuższe końcówki płetwy grzbietowej i odbytowej.

rozmnażanie Ryby trzymane gromadnie z chwilą osiągnięcia dojrzałości płciowej (około 7-8 cm) zaczynają się dobierać parami. Do odpowiedniej opieki nad potomstwem wymagane jest piaszczyste podłoże, w którym ryby wygrzebują gniazda. Dobrana para zaczyna przygotowywać sobie gniazdo – czyści kamień, obok wykopuje dołek, usuwa pobliskie rośliny, a następnie na dokładnie oczyszczonym pyszczkami kamieniu składa kleistą ikrę w liczbie 100 do 200 sztuk. Przed tarłem należy usunąć inne ryby z akwarium, gdyż grozi im poturbowanie lub nawet śmierć. Samiec i samica na zmianę opiekują się ikrą. Po trzech dniach wylegają się małe akary, które natychmiast przenoszone są do dołka obok kamienia. Po 4-6 dniach narybek zaczyna pływać i nadal pozostaje pod opieka rodziców. Narybek karmimy najpierw pierwotniakami, a potem drobnym planktonem lub węgorkami. Dorosłą parę należy wyłowić kiedy przestaje się interesować młodymi. Dobrze dobrana para może się trzeć kilkakrotnie w jednym sezonie. Dojrzałą parę można trzymać tylko w parami w osobnych akwariach.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Czy wiesz że: Rekiny posiadają ampułki Lorenziniego pozwalające wykrywać niewielkie ładunki elektryczne wytwarzane przez mięśnie poruszających się ofiar.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 49 gości 

Jumi Seopilot