• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Kirysek kolumbijski (Corydoras metae)

 

 

 

systematyka kiryskowate
pochodzenie Ameryka południowa: Kolumbia
temperament spokojna, stadna ryba
pokarm roślinny, suchy, żywy, mrożony
miejsce w zbiorniku przydenne
wielkość akwarium 60 cm (50 litrów)
woda miękka do średnio twardej
temperatura 22 - 26 °C
pH 6,0 - 7,2 pH
rozmiar ryby 6 cm
opis Gatunkowi temu, jak i innym z rodzaju Corydoras, należy zapewnić otwartą przestrzeń drobnego żwirku lub gruboziarnistego piasku, a do ozdobienia wnętrza można użyć kamieni, skałek i innych dekoracji. Nie mogą mieć one jednak ostrych lub poszarpanych krawędzi, aby nie poraniły przemykającej w poszukiwaniu pożywienia ryby. Powinno się trzymać w stadzie, w miarę możliwości liczącym ok. 12 osobnikówParametry wody nie mają większego znaczenia, jeśli nie jest zbyt twarda i nie ma skrajnych odczynów pH.
Mamy kilka cielistych gatunków Corydoras z czarną „maską" rozciągającą się pionowo od górnej części głowy, przez oko, po dolną część policzka.  Wiele gatunków ma także czarną opaskę biegnącą wzdłuż lub w poprzek ciała, kończącą się na nasadzie płetwy ogonowej, oraz czarną plamkę lub łatkę na płetwie grzbietowej.
Akceptuje większość pokarmów, najchętniej opadające na dno i żywy, znajdowany na dnie.

dymorfizm płciowy Samice większe i pełniejsze

rozmnażanie Temperatura 26 °C, woda bardzo miękka i lekko kwaśna. Tarło odbywa się w grupie. Po odbytym tarle rodzice nie opiekują się potomstwem. Wylęg następuje po około 3 dniach. Po nastepnym dniu zaczyna przyjmowac pokarm. Nalezy karmić larwami solowca i pylistą suchą paszą.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Czy wiesz że: Niektóre morskie krewetki np. Lysmata amboinenensis są swoistymi sanitariuszami - wynajdują i zjadają pasożyty w ciele ryby, która zwykle chętnie poddaje się takiej kuracji.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 65 gości 

Jumi Seopilot