• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Dianema pasiastoogonowa (Dianema urostriata)

 

 

 

systematyka sumowate
pochodzenie Ameryka południowa: Brazylia - dolny bieg Rio Negro
temperament spokojna, stadna ryba
pokarm suchy, żywy, mrożony
miejsce w zbiorniku przydenne
wielkość akwarium 80 cm (120 litrów)
woda lekko kwaśna i miękka do średnio twardej
temperatura 22 - 26 °C
pH 7,0 pH
rozmiar ryby 10 cm
opis Jest to gatunek żyjący w stadzie, lubi pływać w toni wodnej lub spoczywać na korzeniach i skałkach. Wystrój akwarium musi być dostosowany do tych potrzeb i uwzględniać przestrzeń do pływania oraz miejsca do wypoczynku w kępkach roślinności. Ze względu na sporą wielkość ryby te wymagają dużego akwarium. Parametry wody nie są istotne, ale najlepsza jest lekko kwaśna i miękka do średnio twardej.
Wiodą przeważnie wieczorno-nocny tryb życia, spędzając większość dnia na odpoczynku w ukryciu. Bywa jednak, że uaktywniają się w ciągu dnia, szczególnie wtedy, gdy inne, dzienne ryby spożywają pokarm. Mimo to należy zadbać, aby gatunkowi temu, oraz innym prowadzącym podobny tryb życia, podać pokarm pod wieczór, krótko po zgaszeniu światła w akwarium. Ich nocną aktywność można obserwować dzięki zastosowaniu nocnego oświetlenia. Akceptuje większość pokarmów suchych i żywych.

dymorfizm płciowy samice są smuklejsze i mają nieznacznie wydłużony pierwszy promień płetw piersiowych

rozmnażanie Samce budują gniazda z piany pod liśćmi roślin wodnych. W akwariach można je zastąpić zawieszonymi do góry dnem plastykowymi talerzykami o średnicy około 20 cm. Poszczególne fazy tarła są widowiskowe. Samica składa w gnieździe około 300 sztuk żółtawych jaj ikry o średnicy 1,5 mm. następnie gniazda z ikrą pilnuje samiec.
Talerzyk z ikrą przenosi się do drugiego akwarium, z wodą o temperaturze 24 °C; pH 7,0. Do wody należy dodać parę kropli błękitu metylenowego. Okres inkubacji jaj ikry trwa 5 dni.
Może się zdarzyć, że niektóre larwy są zbyt słabe, by przebić osłonkę jajową. Można im wówczas pomóc, delikatnie trącając osłonkę gęsim piórem. Wchłonięcie pęcherzyka żółtkowego następuje po 24 godzinach, zaraz potem larwy zaczynają szukać pokarmu, najlepsze wówczas są larwy solowca.
W ciągu pierwszych dni życia wylęg jest bardzo wrażliwy na rozpuszczone w wodzie substancje białkowe i najdrobniejsze nawet zmiany temperatury wody. Larwy często giną atakowane przez pleśniawki. Wszystko to sprawia, że wodę trzeba filtrować przez węgiel aktywowany, a nawet czasami wymieniać połowę wody w zbiorniku na świeżą. W miarę upływu czasu wrażliwość narybku maleje.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Czy wiesz że: Najbardziej płodna rybą to Mola mola z rodziny Molidae, składający do 300 mln sztuk ikry.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 48 gości 

Jumi Seopilot