• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Szydlik iglasty (Farlowella acus)

 

 

 

systematyka sumowate
pochodzenie Ameryka południowa: południowe obszary Amazonki
temperament spokojna
pokarm roślinny
miejsce w zbiorniku górne partie
wielkość akwarium 80 cm (120 litrów)
woda miękka, lekko kwaśna
temperatura 21 - 26 °C
pH 5,5 - 7,0 pH
rozmiar ryby 15 cm
opis Ryba ta, zwana czasem potocznie rybą-patykiem ze względu na ubarwienie i kształt przypominający zanurzoną cienką gałązkę lub mały patyczek, częściej hodowana jest przez doświadczonych hobbystów. Początkujący akwaryści zwykle uważają ją za nie¬ciekawą, gdyż nie ma pięknego ubarwienia ani nie jest szczególnie aktywna, ale oczywiście nie istnieje coś takiego, jak ryba nieciekawa… Czy jakiś gatunek będzie nam się takim wydawał, zależy jedynie od osobistych preferencji.
Niewiele ryb pozwala nam tak wyraźnie podziwiać swoje zwyczaje godowe, jak Farlowella acus, która czasem składa ikrę na przedniej szybie akwarium tuż przed naszymi oczami.
Ryba potrzebuje dużo miejsc do odpoczywania i kryjówek, ponieważ większość czasu spędza przyczepiona do powierzchni np. szerokich liści, korzeni, skałek, a nawet szyb akwarium, zbierając z tych powierzchni pokarm. Woda musi być miękka, o odczynie kwaśnym.
Gatunek ten odżywia się głównie glonami (jest roślinożerny), dlatego zjada opadające na dno preparaty roślinne, np. płatki roślinne, granulki i tabletki a także świeże liście, np. sałaty lub szpinaku, zielony groszek i plasterki ziemniaka.

dymorfizm płciowy Dymorfizm płciowy, Samce są smuklejsze i posiadają "wąsy"

rozmnażanie W dobrych warunkach dobrane pary przystąpią do tarła w akwarium, po czym kleista ikra pojawi się na powierzchni dna. Przez kolejnych 7 do 10 dni jeden lub oboje rodziców (istnieją różne opinie) będą sprawować nad nią opiekę.

 

Komentarze   

 
+2 #2 Guest 2012-10-18 20:36
Mi się udało rozmnożyć :lol: Już trzy razy składały ikrę jak zaobserwowałem to ikrą zajmował się zawsze samiec. Wylęgają się po 9-10 dniach. Później już samiec się nie interesuje młodymi.
Cytować
 
 
0 #1 Guest 2012-01-28 19:14
Piękna i ciekawa ryba. Mam dwa takie okazy, podobno parka. Ale głowy urwać sobie za to nie dam bo u żadnej wąsów nie widzę. Ach żeby tak dało się je rozmnożyć.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Czy wiesz że: Rekiny posiadają ampułki Lorenziniego pozwalające wykrywać niewielkie ładunki elektryczne wytwarzane przez mięśnie poruszających się ofiar.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 53 gości 

Jumi Seopilot