• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Kirysek miniaturowy, malutki (Corydoras habrosus)

 

 

 

systematyka kiryskowate
pochodzenie Ameryka południowa:
Wenezuela i Kolumbia
temperament spokojna, stadna ryba
pokarm roślinny, suchy, żywy, mrożony
miejsce w zbiorniku przydenne
wielkość akwarium 60 cm (50 litrów)
woda miękka, lekko kwaśna
temperatura 22 - 28 °C
pH 6,0 - 7,9 pH
rozmiar ryby 3,5 cm
opis Są to spokojne, towarzyskie rybki, najlepiej czujące się w grupie złożonej z minimum 6-8 osobników. Nie należy łączyć ich z większymi rybami, dla których mogłyby się stać łatwą zdobyczą.
Ten stadny gatunek dobrze się czuje w akwarium z podłożem drobnoziarnistym lub strefami grubszego żwiru otoczonymi kępkami roślinności i korzeniami. Ze względu na to, że jest niewielki, C. habrosus nie powinien być trzymany z. większymi, agresywnymi rybami, zwłaszcza z gatunkami penetrującymi dno w poszukiwaniu pokarmu, jak niektóre z pielęgnic. Parametry wody nie są istotne, ale należy unikać skrajnych wartości odczynu pH i twardości, szczególnie gdy planujemy rozmnażanie.
Można zachęcić je do tarła, dodając chłodniejszą wodę, ikrę składają wśródpierzastych roślin np. mchów.

dymorfizm płciowy Samce są mniejsze, natomiast samice większe i grubsze.

rozmnażanie Ryba jajorodna, bez problemów odbywająca tarło w niewoli. Przed tarłem ryby powinny być karmione obficie dobrym pokarmem. Można je wymusić podmieniając znaczną cześć wody na chłodniejszą. Tarło poprzedza gonitwa ryb w zbiorniku. Kiryski zazwyczaj nie zjadają ikry, jednak podczas energicznego pływania mogą ją uszkodzić. Ikra jest zazwyczaj składana na kamieniach, szybie akwarium lub roślinach. Jest bardzo delikatna i często gnije. Aby temu zapobiec wodę należy odkazić trypaflawiną lub specjalnym preparatem. Młode należy karmić drobnym planktonem, a następnie siekanymi doniczkowcami lub rurecznikami. Dobrze karmione osiągają dojrzałość płciową po 8 miesiącach.

 

Komentarze   

 
0 #1 Guest 2012-05-22 15:39
Czy mogę trzymac w 40 L akwarium kiryski malutkie i prętniki trójbarwne?
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Adsense

WINIETOWA


Wyszukiwarka

Ankieta

Jakiej pojemności masz akwarium?
 

Czy wiesz że: Mieczyki potrafią zmieniać płeć. Samiec może zamienić się w samicę przy zachowaniu gonopodium i stać się zdolnym do rozrodu.

Phoca - Google AdSense Easy

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 64 gości 

Jumi Seopilot